Detail článku

Aktuální informace z Rovaniemi



V Rovaniemi (Finsko, na polárním kruhu) probíhá Mistrovství světa v zimním plavání 2014. Celkem přijelo soutěžit více než 1240 zimních plavců ze 34 zemí. V tomto příspěvku budu průběžně zveřejňovat dostupné informace (tedy zejména výsledky ze soutěží, kde poplavou Češi a Slováci). Z finštiny mi translátor vykouzlil: "V ženské vytrvalostní plavání je vítězem v kategorii 65 až 69 let Vladimíra Fialová z češtiny, čas 12: 50.84". (Výsledek byl později opraven, Vlaďka má z Mistrovství světa stříbrnou medaili.) Ke  zlaté můžeme blahopřát Magdě Okurkové. Ta odplavala 450 metrů v nulové vodě a mrazivém počasí v nejlepším ženském čase  celého šampionátu: 6:26.31, ve velmi kvalitní konkurenci z celého světa.  Dokončeno, naposledy aktualizováno 23.3. ve 23:30.


(Pozn.: Kategorie pro soutěže jednotlivců jsou definovány dle FINA - po 5 letech, tj. liší se od českého zimního plavání; shodují se s kategoriemi u nás používanými v dálkovém plavání.)

Poslední den šampionátu, v neděli 23. března, se plavaly soutěže čtyřčlenných smíšených štafet (sestava plavců musela obsahovat alespoň jednoho muže a alespoň jednu ženu):

Soutěže 4x 25m stylem prsa, celkový věk štafety 151-200 roků, se zúčastnilo 20 družstev; tým Fidesu ve složení Okurková, Pospíšilová, Šafařík, Mihola byl časem 1:29.71 devátý. První slovenský tým (Chodačik, Gregorová, Urblík, Ondráš) byl s výsledkem 1:37.89 třináctý, druhý a třetí slovenský tým se umístil na osmnáctém a devatenáctém místě.

V soutěži 4x 25m volný způsob, celkový věk štafety 251 a více let, plaval druhý brněnský tým (Matuštík, Matuštíková, Fialová, Kyjovský). S výsledkem 1:49.59 skončil šestý z šesti družstev.

Bylo oficiálně oznámeno místo konání světového mistrovství v roce 2016: Bude jím sibiřské město Ťumeň.

 

Z Rovaniemi ještě dva obrázky na rozloučení:

Ram Barkai, zakladatel světové míle, během plavání v Rovaniemi; převzato z facebookových stránek Hello Lapland

 

Do Rovaniemi přijeli i členové I. PKO, Zdeněk Tlamicha a Jack Bright; na snímku Alexandra Jakovleva s jedním z pořadatelů

 

V sobotu 22. března se konaly soutěže na krátkých tratích 25 a 50 metrů volným způsobem. Nejlepší dosažené časy byly pod 13 sekund (na kratší) a pod 27 sekund (na delší z obou tratí). Češi ani v těchto disciplínách nesoutěžili. Z medailových umístění uvedu výsledky tří plavců. Dva jsou  ze sousedních zemí, a třetím je Melissa, která by nás měla na českém závodě v Čehovicích příští týden navštívit:

MEN H freestyle 25 m : 0,025 km

 (Started: 14, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    77   Glushkov Nikolay                Novosibirsk                           16,77
  2.    94   Paprcka Milan                   Slovakian Polar Bears  Banska         16,92       +0,15
  3.    86   Komarov Aleksandr               Brylin´S Team                         17,61       +0,84

MEN J freestyle 25 m : 0,025 km

 (Started: 7, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    26   Hietanen Tenho                  Tampereen Talviuimarit Ry             20,44
  2.    33   Valainis Viktors                Jelgavas Roni                         20,47       +0,03
  3.    21   Bednarek Lech                   Lech Mors Poland                      21,25       +0,81

WOMEN C freestyle 25 m : 0,025 km

 (Started: 25, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   526   Sozdateleva Olga                Fhp                                   15,57
  2.   519   O'Reilly Melissa                Cibbows                               15,87       +0,30
  3.   533   Lavrenteva Sveta                Urayskie Walruses                     15,94       +0,37

MEN J freestyle 50 m : 0,050 km

 (Started: 4, DNF: 0, DQ: 0)

  1.  1029   Valainis Viktors                Jelgavas Roni                         44,65
  2.  1021   Bednarek Lech                   Lech Mors Poland                      46,48       +1,83
  3.  1027   Liimatainen Tapani              Oulun Talviuimarit                    55,80      +11,15

Na krátkých tratích je možné plavat i vícekrát za den, a ti nejlepší tak mohou získat i více než jednu medaili, jak je vidět i na uvedených výpisech.


V pátek 21. března byla na programu další disciplína zimního plavání - 25 metrů plaveckým způsobem prsa. Nejlepší dosahované časy byly pod 16 sekund. Čeští soutěžící se do tohoto závodu vůbec nehlásili. Ze Slováků se nejlépe umístil Milan Paprčka z Banské Bystrice, který se v kategorii muži masters H probojoval do první desítky.

MEN H breaststroke 25 m : 0,025 km

 (Started: 32, DNF: 0, DQ: 0)

  1.   215   BatiÜtÜev Aleksandr             U-Club Tallinn                             19,24
  2.   255   Makkonen Tapio                  Kuusijärven Jääkarhut Ry                   22,76       +3,52
  3.   259   Ås Kari                         Avantouintiseura Kuutti Ry                 22,81       +3,57
  4.   247   Pyasetskiy Andrey               Independent                                23,14       +3,90
  5.   232   Komarov Aleksandr               Brylin´S Team                              23,15       +3,91
  6.   222   Haggi Mati                      U-Club Tallinn                             23,17       +3,93
  7.   211   Glushkov Nikolay                Novosibirsk                                23,19       +3,95
  8.   256   Lehtonen Reijo                  Kuusijärven Jääkarhut Ry                   23,25       +4,01
  9.   244   Paprcka Milan                   Slovakian Polar Bears  Banska              23,52       +4,28
 10.   225   Illgen Klaus                    Bernauer Eisheilige                        25,18       +5,94

Na medailové pozice se dostali dva polští plavci:     Lech Bednarek, zvítězil v kategorii muži masters J (22,21s)
Anna Suszynska, bronzová v kategorii ženy masters H (27,33s - za vítězkou +1,97s)


 Několik obrázků pro představu, jak to v Rovaniemi vypadalo...

přípravy, 2 dny před zahájením, převzato z webu yle.fi

 

 "bazén" před zahájením soutěží, 20. března 2014, převzato z facebookových stránek pořadatele

 

Během čtvrteční soutěže na 450 metrů bylo opravdu zimní počasí,  převzato z facebooku od Melissa Mo O'Reilly

 

Většinu tváří poznáváte, uprostřed Melissa Mo O'Reilly z  klubu CIBBOWS New York, novopečená mistryně světa v kategorii ženy masters C. Přijede jako host na soutěž ČP do Čehovic ...
Foto poslal mailem Sváťa Matuštík, www.autotransport.cz


Ve čtvrtek 20. března bylo polojasno, denní teploty -6°C (až -7°C), noční -10°C (až -27°C). Plavaly se nejdelší soutěže na trati 450 metrů. Voda nulová, konkrétně Ram Barkai uvádí výsledek svého měření  -0.3°C.

Výsledky muži masters B, 450 metrů:

1 183 Gustavs Zalitis Ogres Roni LAT 6:25.45    
2 176 Eduard Khodakovskiy Brylin´S Team RUS 6:39.04 +13.59  
3 175 Niyaz Bashirov Tyumen Winter Swimming Federati RUS 6:46.63 +21.18  
4 174 Christian Baltes Merchweiler Seelöwen GER 8:34.58 +2:09.13  
5 181 Lare Lautiainen Purolan Pulahtajat FIN 9:48.21 +3:22.76  
6 182 Matej Rakovan Tucniaky Zilina SVK 9:48.44 +3:22.99  
7 179 Raido Laidla Trismile EST 10:05.43 +3:39.98  
8 173 Bruno Aminoff Independent FIN 14:37.26 +8:11.81  
  178 Alexandr Kotkovskiy Scvs45 RUS DNF    
  177 Mihkel Kihva Tabasalu Ujumisklubi EST DNS  

 


Výsledky muži masters C, 450 metrů:

1 158 Albert Sobirov Tyumen Winter Swimming Federati RUS 6:03.23    
2 154 Matias Ola Independent ARG 6:50.51 +47.28  
3 141 Alexander Demin Kriofil RUS 6:58.12 +54.89  
4 161 Ergo Tamm Trismile EST 7:00.64 +57.41  
5 145 Aleksei Karas Brylin´S Team RUS 7:06.29 +1:03.06  
6 138 Ján Bubelíny Tucniaky Zilina SVK 7:19.06 +1:15.83  
7 148 Josef Köberl Waterbecks AUT 7:53.24 +1:50.01  
8 157 Tomas Safarik Fides Brno CZE 8:25.89 +2:22.66  
9 159 Wyatt Song Independent AUS 9:00.59 +2:57.36  
10 137 Aleksandr Brylin Brylin´S Team RUS 9:05.69 +3:02.46  
11 162 Michael Ventre South London Swimming Club GBR 10:21.57 +4:18.34  
12 143 Alessandro Foi Tampereen Talviuimarit Ry FIN 10:43.81 +4:40.58  
13 155 Jaromir Ondras Slovakian Polar Bears Banska B SVK 10:48.61 +4:45.38  
14 153 Andrew Nurcombe-Thorne South London Swimming Club GBR 11:04.56 +5:01.33  
15 163 Mike Vessey South London Swimming Club GBR 11:16.95 +5:13.72  
16 156 Andrew Ryan Team Australia AUS 11:22.30 +5:19.07  
17 146 Peter Kolega Slovenske Ladove Medvede SVK 11:54.55 +5:51.32  
18 35 Milan Paprcka Slovakian Polar Bears Banska B SVK 12:28.38 +6:25.15  
19 139 Aleksandr Chebotarev Center Of Physical Culture Spor RUS 13:15.76 +7:12.53  
20 147 Maros Kovalik Slovakian Polar Bears Banska B SVK 13:24.03 +7:20.80  
  135 Aleksey Baryshev Brylin´S Team RUS DNF    
  152 Igor Morozov Club 105-Element RUS DNS    
  151 Jason Malick Independent USA DNS    
  149 Anatoliy Lebedev Aquaice-Sport RUS DNS    
  144 Pavel Kabakov Aquaice-Sport RUS DNS    
  142 Dmitriy Dragozhilov Tyumen Winter Swimming Federati RUS DNS    
  136 Jack Bright 1St Winter Swimmer Club Prague GBR DNS    

 


Výsledky muži masters D, 450 metrů:

1 109 Henri Kaarma Viimsi Veeklubi EST 5:53.55    
2 101 Andrew Allum Wycombe District Swimming Club GBR 6:08.30 +14.75  
3 105 Colin Hill Chillswim GBR 6:29.69 +36.14  
4 126 Andrey Zamyslov Morji Ekaterinburga RUS 8:11.97 +2:18.42  
5 114 Brad Mcvetta Cibbows USA 8:13.70 +2:20.15  
6 119 Mikael Söderström Umeå Polarbear Society SWE 8:41.04 +2:47.49  
7 124 Hannes Viherpuu Tallinna Taliujumiskeskus EST 8:57.58 +3:04.03  
8 121 Zdenek Tlamicha 1St Winter Swimmer Club Prague CZE 9:00.48 +3:06.93  
9 102 Denis Bencic Biser Piran SLO 9:15.25 +3:21.70  
10 118 Jörg Rixecker Merchweiler Seelöwen GER 9:50.12 +3:56.57  
11 108 Guntars Jekabsons Akva Vitamins LAT 10:16.52 +4:22.97  
12 112 Nils Lundmark Umeå Polarbear Society SWE 10:23.19 +4:29.64  
13 113 Michael Marx Merchweiler Seelöwen GER 10:24.56 +4:31.01  
14 104 Alexander Efimov Ozerki RUS 11:14.73 +5:21.18  
15 116 Michal Petruna Tucniaky Zilina SVK 12:28.52 +6:34.97  
  122 Perttu Turku Hkv FIN DNF    
  106 Vasilii Iastrebov Tyumen Winter Swimming Federati RUS DNF    
  125 Vasiliy Yastrebov Morji Ekaterinburga RUS DNS    
  123 Vilnis Užga Ogres Roni LAT DNS    
  117 Margus Püvi Tartu Taliujumine Trismile EST DNS    
  115 Alexey Mitrofanov Polar Bear RUS DNS    
  111 Konstantin Kruze Novosibirsk RUS DNS    
  107 Vasilii Iastrebov Morji Ekaterinburga RUS DNS    
  103 Janusz Dudzinski Sopocki Klub Morsów POL DNS    

 


Výsledky muži masters E, 450 metrů:

1 94 Christof Wandratsch Sv Wacker Burghausen GER 5:49.14    
2 83 Oleg Dokuchaev Brylin´S Team RUS 7:54.39 +2:05.25  
3 92 Grigoriy Prokopchuk Brylin´S Team RUS 8:32.58 +2:43.44  
4 88 Thomas W. Kofler Sportclub Meran ITA 8:54.38 +3:05.24  
5 95 Agris Vitolins Akva Vitamins LAT 9:04.45 +3:15.31  
6 86 Aleksandrs Jakovlevs Jelgavas Roni LAT 9:55.15 +4:06.01  
7 82 Phillip Barry South London Swimming Club GBR 11:48.78 +5:59.64  
  93 Vladislav Tikhonov Novosibirsk RUS DNS    
  91 Sergey Popov Brylin´S Team RUS DNS    
  89 Andrei Mikhalev Aquaice-Sport RUS DNS    
  87 Lubomír Klimek Ladové Medvede Bratislava SVK DNS    
  85 Aleksandr Iurkov Aquaice-Sport RUS DNS    
  84 Fernando Farah South London Swimming Club BRA DNS    

 


Výsledky muži masters F, 450 metrů:

1 57 Vladimir Danchenkov Fhp RUS 7:06.29    
2 61 Raitis Gultnieks Ogres Roni LAT 7:43.11 +36.82  
3 69 Aleksei TereÜtÜenkov U-Club Tallinn EST 7:56.44 +50.15  
4 64 Ury Neupokoev Tyumen Winter Swimming Federati RUS 8:16.93 +1:10.64  
5 63 Petr Mihola Fides Brno CZE 8:55.55 +1:49.26  
6 68 Nigel Reid South London Swimming Club GBR 9:49.28 +2:42.99  
7 67 Jiri Pospisil Fides Brno CZE 10:13.25 +3:06.96  
8 54 Alex Bialokoz South London Swimming Club GBR 11:26.18 +4:19.89  
  62 Henri Intonen Tss Tyresö Sim Sällskapet SWE DNF    
  66 Ladislav Pecenka Ladové Medvede Bratislava SVK DNS    
  65 Ivan Papushenko Bessarabia Winter Swimming Asso UKR DNS    
  59 Igor Glebov Tyumen Winter Swimming Federati RUS DNS    
  56 John Conningham-Rolls South London Swimming Club GBR DNS    
  55 Vladimir Chegorin Aquaice-Sport RUS DNS    

 


Výsledky muži masters G, 450 metrů:

1 44 Toomas Haggi U-Club Tallinn EST 6:55.72    
2 81 Ram Barkai IISC RSA 7:36.72 +41.00  
3 53 Oleg Zolotarev Belie Medvedi RUS 8:33.38 +1:37.66  
4 45 James Hooper Brighton Swim Club GBR 8:37.84 +1:42.12  
5 51 Vojtech Tonhajzer Plm Slovakia SVK 9:40.41 +2:44.69  
6 32 Yury Dmitriev Oktybysky RUS 10:23.32 +3:27.60  
7 46 Svatopluk Matustik Fides Brno CZE 10:58.36 +4:02.64  
8 42 Václav Chudácik Slovakian Polar Bears Banska B SVK 11:11.05 +4:15.33  
9 48 Nikolai Pribylski Pärnu Talisuplejate Selts EST 13:15.73 +6:20.01  
  52 R. Cristian Vergara Cibbows CHI DNF    
  49 Sergey Sidorov Tyumen Winter Swimming Federati RUS DNS    
  47 Mikhail Melnikov Morji Ekaterinburga RUS DNS    
  43 Jarkko Enqvist Mörkrets Och Kylans Glada Vänne SWE DNS    
  41 Andis Bukonts Airbaltic LAT DNS    

 


Muži masters H: zlato a stříbro vybojovali ruští plavci, jinak neobsazeno

 

Výsledky muži masters I, 450 metrů:

1 17 Viacheslav Tikhonov Scvs45 RUS 8:56.85    
2 15 Jozef Makai Ladové Medvede Bratislava SVK 12:36.94 +3:40.09  
3 13 Zdenek Kyjovsky Fides Brno CZE 13:29.19 +4:32.34  
4 14 Tõnu Kütt Pärnu Talisuplejate Selts EST 18:20.66 +9:23.81  
  16 Kevin Murphy Cs&Pf GBR DNS    

 

Muži masters J: zlato vybojoval Švýcar, stříbro Rus; jinak neobsazeno

 


Výsledky ženy masters B, 450 metrů:

1 184 Magda Okurkova Fides Brno CZE 6:26.31    
2 185 Irina Purtova Yuventa RUS 8:13.04 +1:46.73  
3 186 Alexandra Zamchevskaya Tyumen Winter Swimming Federati RUS 8:23.81 +1:57.50  


Ženy masters C: vyhrála Melissa OReilly z klubu CIBBOWS z USA, druhá byla Jihoafričanka a třetí Ruska; celkem v této kategorii soutěžilo 7 závodnic


Výsledky ženy masters D, 450 metrů:

1 134 Anna-Carin Nordin Mörkrets Och Kylans Glada Vänne SWE 7:38.04    
2 131 Sandra Brettar Merchweiler Seelöwen GER 11:31.80 +3:53.76  
  133 Adriana Kovalikova Slovakian Polar Bears Banska B SVK DNS    
  132 Natalia Gnutova Brylin´S Team RUS DNS  

 

Ženy masters E: Zlato a bronzy získaly Irky, stříbro Ruska; více soutěžících v této kategorii neplavalo.


Výsledky ženy masters F, 450 metrů:

1 71 Tatiana Alexandrova Aquaice-Sport RUS 10:04.04    
2 72 Lubov Borisova Tyumen Winter Swimming Federati RUS 10:52.66 +48.62  
3 79 Mette Thomsen Independent DEN 11:00.30 +56.26  
4 73 Olga Golubeva Brylin´S Team RUS 11:32.14 +1:28.10  
5 75 Jitka Pospisilova Fides Brno CZE 12:36.78 +2:32.74  
6 77 Elena Semenova Association Of Winter Swimmers RUS 13:42.40 +3:38.36  
7 76 Marina Schwarz Independent GER 22:22.63 +12:18.59  
  78 Tatyana Shvets Aquaice-Sport RUS DNS    
  74 Larisa Kharitonova Ulyanovsk Association Of Cold S RUS DNS    

 


 

Výsledky ženy masters G:

1 29 Renata Polanczyk Sopocki Klub Morsów POL 8:39.64    
2 26 Isaeva Marina Iceberg RUS 9:27.00 +47.36  
3 27 Jana Matustikova Fides Brno CZE 13:42.42 +5:02.78  
  25 Margita Lauermannova Lmb Slovakia SVK DNF    
  28 Jane Murphy Cs&Pf GBR DNS  

 

Ženy masters H: Zlato získala jediná soutěžící z Velké Británie.


Výsledky ženy masters I, 450 metrů:

1 22 Vladimira Fialova Fides Brno CZE 12:53.02    
2 21 Nedezda Dudina Scvs45 RUS 13:29.43 +36.41  

 původně zveřejněné výsledky byly opraveny následovně:

WOMEN I 450 m : 0,450 km

 (Started: 2, DNF: 0, DQ: 0)

  1.    21   Dudina Nedezda                  Scvs45                             10:38,59
  2.    22   Fialova Vladimira               Fides Brno                         12:53,02    +2:14,43

 


Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 20.3.2014
Number of Views: 5558


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);