Detail článku

Před 20 lety zemřel František VenclovskýPřerovský oddíl dálkového a zimního plavání Vás zve na výstavu, připomínající osobnost prvního přemožitele kanálu La Manche. Slavnostní vernisáž v salónku Galerie města Přerova bude zahájena 13. prosince 2016 od 17 hodin. Výstava potrvá do 31. prosince do 17 hodin.

Když řekneme jméno František Venclovský, vybaví se nám slova po úspěšném překonání Kanálu:

Já su tak šťastné

Otužilec, plavec, silný a ctižádostivý muž toužící po slávě a vítězství, říkával: "Plavání se stalo mým osudem". V 90-tých letech na pravidelných setkáních otužilců, kterých se zúčastňoval, snil o ještě jednom velkém výkonu. S kolegou a na kanále La Manche následovníkem Janem Novákem, se kterým společně zdolali i další otužilecké a dálkoplavecké mety, chtěli plavat pod Niagarskými vodopády, a navíc v zimě.

František Venclovský byl voják z povolání a navíc nadějný boxer. Měl tajné plány, že se zúčastní olympiády v Římě, ale ty ztroskotaly na jednom služebním tělovýchovném cvičení, při němž se z můstku odrazil víc než měl a vletěl celou svou vahou do mezery mezi dvěmi žíněnkami. Následky byly katastrofální: těžký úraz páteře s vyhlídkou na invalidní vozík. Naštěstí patřil mezi lidi s obrovskou vůlí. Během roku, co ležel v nemocnici, se pozvolným a soustavným cvičením dopracoval k tomu, že začal pomalu chodit. Vrátit se k boxu už nemohl, a tak se rozhodl pro sportovní otužování a později pro dálkové plavby. Když začal plavat maratóny, dal si za cíl, že jako první Čechoslovák přeplave kanál La Manche. To se mu podařilo při jeho druhém pokusu 30. července 1971 za 15 hodin a 26 minut při teplotě vody 13 až 16 stupňů. (část citace z knihy Václava Žídka - Sám ve víru zdymadel)