Detail článku

Jozef Makai hlásí: „Pětistá sedmsetpadesátka zaplavaná!“Jožka se narodil v Bratislavě na jaře roku 1947 jako třetí dítě proslulého bratislavského lékaře. Lékaři se stali i oba jeho starší sourozenci. Sestra měla později s manželem soukromou kliniku v USA a úspěšně kazila oběma bratrům kádrový profil. Bratr i tak vedl dlouhá léta katedru chirurgie na olomoucké univerzitě.
Už v padesátých letech se děti bavily plaváním v Dunaji, dejme ale slovo samotnému jubilantovi:

„Na jar při povodni sme mali vo vodě kilometer za dve minúty, taký bol průd. Všetci, aj dievčence, niektoré ani něveděly plávať! Nikomu sa vtedy nikdy nič nestalo!“
V 60. letech Jožku nejvíce upoutala hudba americké skupiny Dave Clark Five. Vřelý vztah získal už tehdy k Anglii, kam tehdy nemohlo jen tak jednoduše vyjet. Aktivně začal závodit v plavání. Profesní dráhu lékaře pak spojil na déle než čtyřicet roků s Dunajskou Stredou.
Největší a nejlepší životní krok učinil v létě roku 1975: „Sparta zostúpila z prvej futbalovej ligy a ja som sa od radosti oženil:“
Koncem 70. let se Jožka k plavání vrací. Brzy se stává oporou brněnských oddílů, nejdříve Lokomotivy, později Univerzity. Skromný a nenápadný sportovec využívá všechny víkendové dny. Po mnoho let úspěšně střádá 750 metrové a delší trati. V sobotu v rámci Českého poháru, o nedělích pak propaguje zimní plavání na Slovensku.
Počátkem nového století organizuje synovu plavbu přes La Manche (Zoltán je úspěšný v pátek 2. srpna 2002 v čase 11:22 hodin jako první slovenský občan). O rok později je Jožka členem první slovenské štafety. Každé výpravě se hodí jeho odborné (je držitelem tří atestací), ale i jazykové vlastnosti (Jožka hovoří pěti jazyky).
Při loňské fůzi brněnských oddílů se Jožka ocitl již ve třetím. Vítaná posila se ale pouze vrátila do známého prostředí a mezi kolegy, které sám počátkem 80. let sám jako učitel zasvěcoval do tajů zimního plavání.
Žádné taktické pokyny žijící legenda v novém oddíle nemá. „Teraz mám peťsto 750 metrových tratí a buděm chodiť iba na pětsto“, říká populární „Clark“, kvůli kterému loni fidesácká banda dokonce obměnila oddílové logo.
Útok na metu 600 odplavaných 750m tratí se prý tedy prozatím odkládá. Ale znáte Jožku, něco podobného říkal už v roce 1995 po první zdolané stovce sedmsetpadesátek, kdo by mu věřil.
Jožko, mnoho radosti při zdolávání dalších zimních kilometrů!
Let´s go, Spurs!
Sretan put u Ivan Dolac!

Podzim 2012


Written By: SuperUser Account
Date Posted: 31.10.2012
Number of Views: 8452


Komentáře
Vlasta Čudanová :
1.11.2012 21:10:36

Jožo, jako 2.gratulant zde "smekám a posílám horúci pozdrav do Bratislavy"

Milan Kýr :
31.10.2012 11:23:25

Jako 1.gratulant zde "Jožko smekám..."

Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);