Tato stránka je určena pro vzkazy týkající se zimního plavání a případně slušnou a konstruktivní výměnu názorů na toto téma. Vzkazy mimo téma, obtěžující a nepřínosné mohou být (a budou) mazány. Doporučujeme, aby se přispěvatelé registrovali. Registrovaní uživatelé se před napsáním vzkazu musí přihlásit (Login). Budou tak v diskuzi jednoznačně identifikovatelní, nejen jménem, ale také svým profilovám obrázkem (ikonkou, avatarem). Seznamte se s pravidly vzkazovníku před registrací, popř. přihlášením.


Pro napsání úplně nového vzkazu klikni zde…  nebo kdekoliv ve vzkazech na Odpovědět, pokud chceš reagovat na dříve napsaný vzkaz.

307 thoughts on “Vzkazovník”

 1. Ahoj plavci, v kalendáři byly doplněny nejbližší nadcházející soutěže. Doufejme, že zlepšující se situace nám brzy dovolí se potkat. O situaci vás samozřejmě budeme informovat, a já doufám, že se co nejdříve dočkáme titulku: “Soutěž …. NEZRUŠENA”. Přeji klidné dny a těším se naviděnou. S pozdravem MP.

 2. Dobrý den do vzkazovníku,
  Hledám odpověď na otázku týkající se zimního plavání. Letošní otužovací sezónu jsme s pár známými protáhli a společně cca 3x týdně chodíme plavat. Nejsme žádní výjimeční plavci, ale baví nás to. To, s čím se ale všichni potýkame, je nepříjemné motání hlavy a jakoby ztráta rovnovahy když doplaveme. Po chvíli na břehu to odezní, ale je to nepříjemné a rádi bychom věděli, jestli je to běžné nebo ne, jestli něco děláme špatně, případně čeho se vyvarovat. Pro představu plaveme +/- 1 km kraulem, voda dnes měla 7*C. Za případné vyjádření, komentáře a doporučení budeme rádi. Díky.
  Za naši partu zdraví jana švadlenová, Krupka

  1. Dobrý den Jano, já za sebe můžu odpovědět, že se mi podobné motání hlavy či ztráta rovnováhy stávaly při natečení vody do uší. Snažím se uši nyní chránit a zacpávat špunty do uší. Třeba vám to také pomůže a ať vám to pěkně plave! S pozdravem MP.

   1. I já Vás zdravím,
    děkuji. Ano, tohle se jeden z nás již někde dočetl, ale ještě jsme nevyzkoušeli. Používáte nějaké speciální plavecké špunty? Vlastně znám jen ty na spaní proti hluku:). Osobně si to zatím neumím představit, jaké to je plavat se špunty, ale určitě také vyzkoušíme!
    Děkuji moc!
    Zdraví jana

    1. Ahoj/dobrý den,
     špunty se doporučují i kvůli uším (studená voda vnitřku ucha nesvědčí). Mě vyhovují ty nejlevnější tvarovatelné z Decathlonu, ale je to na osobní preferenci každého plavce.
     Nenapsala jste, jak dlouho ten kilometr plavete – u zimní vody je důležitou položkou čas, který v ní strávíte. Dalším z faktorů jsou osobní dispozice plavce – někdo je přirozený ledoborec a bez problémů dá hodinu tam, kde jiní (i trénovaní) po dvaceti minutách mrznou.
     Důležité je právě plavat “na sebe”, tedy na to jak se moje tělo cítí a neplavat kilometr, protože ho plavou všichni, když já už po půl kilometru mám dost, zbytek trpím a venku se nezvládnu sama obléknout. Klepat se, to ano, ale dokázat se o sebe postarat a zahřát a ty okolo mít jen pro jistotu, ne že mne téměř oživují. Někdo také může pomaleji regenerovat a 3x týdně kilometr není zrovna málo. Pokud ale jiné problémy nemáte, je dost pravděpodobné, že má Michal pravdu 😉

     1. Díky všem,
      zdá se, že jsem konečně našla místo, kde se můžeme obohatit, v blízkosti jsme na nikoho nenarazili.
      Je to tak, jak píšete. Plaveme každý na sebe a snažíme se nehazardovat. Údaje jsem napsala orientační. Navíc každý stupeň dolů ve vodě je znát a tím se proměňuje i náš pobyt ve vodě. Četli jsme o limitech pobytu ve studené vodě, takže zůstáváme max. přes 20 min., ale opět individuálně.
      Abych se vztáhla teď jen k sobě, po plavání jiné potíže nemám a regeneruji myslím celkem dobře. Nicméně si beru rady zkušenějších k srdci, proto jsem se ostatně na vaše stránky obrátila.
      Ještě jednou díky!
      jana

  2. Ahoj Jano,
   cca 1 km 3x týdně ve vodě 7*C je docela slušný otužilecký či zimně -plavecký výkon. Tedy pro držitele vyšších výkonnostních tříd “normálka”, pro začátečníky nebo spíše rekreační plavce to může být hodně. Nevím samozřejmě jak jste natrénovaní a zkušení a tak. Některé kamarádky měly podobné problémy jako vy, když se snažily při závodech o maximální výkon a šly na hranu svých možností, což obnášelo v takovéto vodě třeba “jen” 750m a čas kolem 20min. Je to hodně individuální, píšu to z pozice “otužilecké babičky” 60+ – plavu hodně pomalu a ve vodě pod 8*C je pro mě 750m tak akorát, abych se na závodech vešla do časového limitu 26 min. , 1km bych nestihla. Tak možná ve vašem případě to přehnaným výkonem být nemusí. 🙂

   1. Dobrý den/ahoj,
    moc děkuji za vyjádření. Zkušenosti se “zimním” plaváním teprve sbíráme. Jde o naši první sezónu. S otužováním každý zkušenost již máme větší. Ohledně plavání zkoušíme, čteme, plaveme podle toho, jak se cítíme. Také narážíme na limity – pro mě je to právě to motání hlavy, které je někdy menší, někdy větší. V tomto tempu jedeme necelé 2 měsíce. Každý z nás má něco odplaváno, ale spíše kondičně, než závodně. I naše cíle jsou rozdílné. Mě pouze zavřely bazén a ve studené vodě jsem se našla:), kolega by rád vyzkoušel nějaký amatérský závod, pro jiného je to jen doplněk k intenzivnímu chladovému tréninku. Věkově jsme od 18 a já budu patrně nejstarší, trochu přes 40. Zkusíme ubrat a pozorovat změnu.
    Ještě jednou díky. Moc mě reakce potěšila!
    Ať se daří!
    jana

    1. Ahoj Jani,
     Ještě k postarání se o sebe, o kterém píší Peťani – pár tipů na výstroj
     -neoprenová plavecká čepice je šikovná věc, nic nesportovního, smí se s ní i na závody. Hlavou se ztrácí hodně tepla a otužit se hlava tak úplně nedá
     – nízké neoprénové cvičky, také regulérní i při závodech – nohy jsou v zimní vodě méně citlivé a na dně mohou být střepy a jiný binec
     – něco pod nohy na břeh, až bude mrznout – kousek karimatky, plastové pantofle, suchý hadr…
     – froté pončo (nabízí se jako surfařské, třeba v Decathlonu) – objevily jsme ho s kamarádkami až letos a je to úžasné, dá se pod ním i pohodlně převléknout
     – termoska s horkým čajem, u nás nejvíc frčí zázvorový
     Hodně radosti z plavání
     Dana

 3. Ahoj, debata o tom, kdo je zasloužilejší otužilec a je hodnocen podle toho kolika se zúčastnil soutěží a s jakým výsledkem, je opravdu na “úrovni”. Po shlédnutí stránek otužilců z FM se plně ztotožňuji s jejich způsobem otužování a je mně velmi blízký. Nemám nic proti soutěžím, ale faktem zůstává, že většina se otužuje především pro zdraví. A co se týká toho kdo má lepšího doktora, tak já osobně se otužuji proto, abych žádného nepotřeboval a ve svých 71 letech se mně to zatím daří.
  Studené vodě-ZDAR! Zdeněk Mikoláš
  KLM-Třebíč

 4. Teplota vody Labe v HK dne 24.11. v 6.hodin 3,1 stupně C.
  Pro ty, co si rekreačně chtějí zaplavat v HK jen připomínám,
  že i Adventní trhy v muzeu jsou zrušeny včetně venkovních stánků…

 5. Nevím jakou roli (kromě zápůjčky FB profilu předsedovi) má pan Otakar Zemek v I. PKO. Ale je naprosto evidentní, že v diskusi na Idnes evidentně “střelil kozla”. Pane doktore, udělejte si v oddíle pořádek.

  1. Jako že jsem napsal že autor výroků o měsících sprchování než se vleze do řeky je bábovka ? Ach to jsem se někoho dotkl ?
   Ať si pan doktor udělá pořádek….no my v oddíle máme normálně svobodu projevu a nemyslím že je to jen specifikum Prahy.

   1. Milý Otakare, když pominu fakt, že z FM to máte nejblíž do Prahy, ale soutěž na Olešné je asi navždy minulostí a Tvoje hluboké zkušenosti ze zimního plavání – sedm soutěží za 6 roků a celkově získaných opravdu úctyhodných 63 bodů, bez JEDINÉ soutěže na pořadí, pak věř, že se s Tebou náš oddílový lékař MUDr. Pavel Homolka, MD opravdu nemůže srovnávat, protože Ti nesahá ani po kotníky. Akorát má za sebou mnoho stáží na prestižní Mayo clinic, účast na OH a EYOF včetně péče o vážně zraněnou a přesto pozdější olympijskou vítězku Mirku Knapkovou, působení u národního týmu volejbalistek už někdy na konci 80. let, národní tým veslařů, péče o celou hokejovou Kometu (zakáže hokej 19 letému reprezentantovi a všichni to respektují) a v neposlední řadě na “mém” kanále, Curychu atd. Holt jsme u toho někteří taky třeba 40 let a viděli jsme za tu dobu pět úmrtí.

  2. Ahoj Petře, měla bych k Tvému příspěvku prosbu/doporučení. Jestliže máš potřebu cokoli řešit ve Vzkazovníku, tedy před širokou (nejen)plaveckou veřejností, bylo by dobré napsat to srozumitelně, aby každý čtenář pochopil v čem konkrétně vidíš problém. Tak jak je Tvůj příspěvek formulován, vyznívá jako : „V 1.PKO je něco blbě, hádejte co.“ Nepřipadá mi to fair. Jestli chceš reagovat na příspěvek v diskusi na nějakém serveru, můžeš to udělat přímo tam. Jestli si chceš něco probrat s Tomášem nebo kýmkoli osobně, je asi vhodné obrátit se přímo na dotyčného. Má-li o tom vědět širší veřejnost, pak by asi měla vědět, o co konkrétně se jedná. Pomíjím možnost, že by mohlo jít o skrytou reklamu na IDNES, takové věci se snad ve Vzkazovníku nedělají. 😊 Díky moc za pochopení a přeju hodně radosti z plavání i v této složité době

   1. Ahoj Dano, máš pravdu, nebylo to šťastné. Korigujte si ale svého permanentního nováčka. Pro nás je čest chodit na velmi prestižní pracoviště na vyšetření s národními mužstvy a olympioniky a svého primáře si nenecháme sáhnout.

 6. Kdyby ten “zkušený otužilec”, který tak zasvěceně vykládal v televizi se Šípem v jeho Všechnopárty, jak na Silvestra plave u Národního (ostatní tam chodí na Štěpána), zažil nějakou nepříjemnost s fatálním koncem u zimního plavání, asi by nevykládal, že když to někdo nepřežije, je alespoň umytý. Ať se někoho zeptá, jaká byla legrace třeba s plzeňákem Rudou Hvězdou …
  U vody ahoj. Honza Váně

 7. Dobrý den, oblíbil jsem si denní plavání ve Svratce v Jundrově v Brně a někde jsem se dočetl, že snad je doporučené chodit plavat 2x až 3x týdně jen. Nějak to nehrotím, prostě každý den uplavu proti proudu 50 až 70m a pak se dokolébu zpět. Zapadlo mi to jako odreagování do denního režimu, tak se jen chci zeptat zkušenějších za radu, zda vidíte jako problém to praktikovat každý den? Aktuálně tu máme cca 9 °C…Díky moc

 8. Covid, necovid, naše zimní plavecká sezóna začala a platí nový Soutěžní řád ZP.
  Za tvůrce a správce webu Bodování zimního plavání (BZP) vás ujišťuji, že zde také změnu provedeme. Proto se ptám, kdy nás podsekce ZP osloví a jak by si změnu Soutěžního řádu ZP představovala promítnout do tohoto projektu. Od Valné hromady Sekce DZP uplynuly čtyři týdny a nemáme žádný požadavek, žádné zadání. Sezóna ČPZP 2020/21 začala a plavci se již ozývají, kdy změnu SŘ uvidí na webu BZP? Já odpovídám, že nevím, ale věřím, že nám v tom covidová pauza v soutěžení pomůže.

 9. Ahoj zimáci. Podělím se s vámi o svůj názor na nové rozdělení věkových kategorií SŘZP 2.2.
  Já s novým dělením kategorií souhlasím jen v rozšíření dorostenců. Přiblížení k jen pár let platné změně v kategoriích dorostu FINA jsme zvažovali v ZP ještě za mého působení v sekci. Jsem rád, že tato změna byla zářijovou VH přijata.

  Ale to další přijaté dělení původní 18-40 a 70+ bylo předčasné a zbytečné. Zbytečné proto, že hlavním důvodem předešlých dělení věkových kategorií bylo vždy velké a neúměrné množství plavců v jedné z věkově vyšších kategorií. Takto se dělila původně 40+ na dvě. Později ze stejného důvodu se rozpadly kategorie nad 40 let po deseti letech. Nové rozdělení jde proti tomuto duchu, byly rozděleny méně nepočetné kategorie a vznikla tak jedna kategorie po dorostu nejhubenější 20-30, kde bude do 10 plavců a 80+, kde po většinu let bude jeden, dva nebo nikdo. Kladu si otázku, jaký přínos to bude mít. Já v tom dnes vidím spíše zápory. Plavci ztratí konkurenci a motivaci, MČR ZP se nám časově natáhnou a prodraží. Milí zimáci, zeptejte se svých zástupců klubů, zda byli na VH a proč odhlasovali tuto změnu?

  1. Já Ti na Míšo, odpovím. Zimní plavci byli v menšině proti oddílům z dálkového plavání a hlasování jsme (jakožto zimní podsekce) prohráli resp nestáli jsme o přesunutí kategorie dorostenců tak, jak je teď. Ale protinávrhy z pléna prostě byly takové. To sám pokládám za problém, protože se vypracuje promyšlený návrh nad kterým se dlouho diskutuje a pak jej někdo nekoncepčně doplní nebo změní na základě pocitu z pár vteřin na VH (otce obou návrhů znám a necítím za tím nic špatného, ale viděli jen do první zatáčky, ač oba jsou zkušení a dlouholetí příznivci plavání). Bohužel obdobná praxe ve v Parlamentu při pozměňovacích návrzích…

 10. Na webu Bodování ZP jsou aktualizovány výsledky ** Slavkov **.
  Změny:
  Prohození časů a pořadí 1000 m – Čudanová, Vatalová
  Dělba pořadí a bodů 1000 m muži – Kunc, Mak

 11. Děkuji všem, kteří v neklidné a složité době přijeli do Slavkova. Soutěž se vydařila také díky Vaší kázni a dodržování všech současných nepopulárních opatření. Snad si budeme moci popřát příjemné prožití vánoc a úspěšný nový rok doopravdy a v předvánočním čase. A ne žertem jako dnes.

 12. Vláda zavírá posilovny, ZOO, kryté bazény a koupaliště. Něco už od soboty, něco od pondělí. Naše akce ve Slavkově je předem naplánovaná, organizovaná sportovním svazem, nevybíráme na ní vstupné, není určena pro veřejnost a MŮŽE SE KONAT. Ověřeno u vedoucí Krajské hygienické stanice v Brně. Jméno na požádání můžu sdělit, ale je to GDPR…
  Takže přijeďte, opakuji potřetí, na dobu “nezbytně nutnou”. Nebude to zítra úplně ono, ale SOUTĚŽ SE KONÁ.

 13. Organizační pokyny pro Slavkov: V sobotu se v 9:00 odprezentuje Haná, Sigma Hodolany a Univerzita Olomouc. Voda měla včera 16°C, neklesne určitě pod 14°C. Cílem pro všechny plavce je už nic neměnit na přihlášených tratích, odplavat a opustit areál.
  Pro český půlden nemá pro nikoho (!!) smysl přijet dřív než ve 12:00. Plavci, kteří startují po 14. hodině můžou ve Slavkově zvládnout oběd, nebo procházku po zámeckém areálu (prohlídka nebude možná) či přilehlém golfovém areálu. Snažte se maximálně omezit obvyklé vítací procedury a všechny osobní kontakty minimalizovat. Většina z nás je ve věkové skupině 40 – 70. Řada z vás má rodiče a ti již spadají do skupiny, pro kterou je současné virové onemocnění velmi vážným zdravotním problémem.
  Razantní nárůsty počtu nakažených (a bohužel i mrtvých) nás zřejmě připraví o větší část sezóny než na jaře. Snažte se sobotní epizodu strávit tak, abyste minimalizovali rizika. Je jistě zbytečné psát, že doma mají zůstat plavci kteří nemají 100% zdravotní stav.

 14. Na vystavené rozplavby se podívejte až dnes večer. Vystavená verze už není aktuální. Vzhledem k nárůstu pandemie budeme velmi striktně dělit soutěž na “moravský” a “český” půlden. Poslední půlden jsem řešil požadavky jednoho velkého oddílu (všem vyhověno) a jeden požadovaný transfer startů celé výpravy v jiném půldnu (zamítnuto, ale rozhovor trval osm minut). Novým rozpisem utrpí sportovní hledisko, např. nedojde k přímému souboji dorostenek, každá poplave v jiném bloku. Stejná situace nastane v podstatě ve všech kategoriích.
  Večer si rovněž můžete přečíst organizační pokyny k soutěži. Hlavním motivem soboty bude: přijet těsně před startem, odplavat a pak co nejrychleji opustit areál. K dispozici nebude žádné jídlo ani čaj. V centru Slavkova a nejbližším okolí je zhruba desítka restaurací velmi dobré kvality.
  rozplavby – finální verze PDF
  doplnil JirkaK HK v 10:50, 8.10.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *