Detail článku

Zimní plavkyně získaly nadvládu nad muži v Čehovicích

V sobotu 19.listopadu 2011 uspořádali zimní plavci TJ Hané Prostějov další závod zimního plavání v rámci Českého poháru. Na Čehovický rybník, který ten den měl pouze 3,9°C, přijel rekordní počet zimních plavců z celé České republiky. 102 plavců, z toho 27 žen si změřilo své síly na tratích 1000, 750, 500, 250 a 100 metrů. Tento závod měl zvláštní atmosféru díky zajímavým a nezvyklým výsledkům.

Na všech tratích si pro zlato doplavaly ženy. „Je to zvláštní úkaz a bylo hezké vidět, jak ženy přivádějí mužské plémě do cíle“, s úsměvem konstatoval ředitel závodu a moderátor Michal Mucha. Závod přijela podpořit i senátorka Prostějovska Božena Sekaninová, která je nejen patronkou, ale i obdivovatelkou zimních plavců. „Obdivuji všechny plavce, kteří umí vlézt do tak studené vody a ještě podat velké sportovní výkony. Mám nesmírnou radost, že i v tomto sportu nejsou pozadu ženy a že právě dnes daly tak trochu mužům na frak“, dodala senátorka. Organizátoři zorganizovali i plavání na 100 m pro diváckou veřejnost o „Čehovického zimního čochtana“. Přihlásili se 3 závodníci a i zde zvítězila žena. „Závod byl po organizační stránce velice dobře připraven. Jsme dnes velice dobře sehraný tým, který ví přesně, co má dělat“, poznamenal předseda TJ Haná a letošní přemožitel kanálu La-Manche Luděk Coufal. „Máme ze závodů a z průběhu celého sportovního dne velice dobrý pocit“, dodal. Podle slov ředitele závodu Michala Muchy byly nejstaršími účastníky Blanka Vyskočilová (1939) a Stanislav Boháč (1935), oba z Hradce Králové. Nejmladší plavkyní byla Renata Nováková (1997) z Pardubic, která si zkusila trasu 100 m. Otužileckých závodů se účastnili i placvi z Polska a Slovenska. Díky teplotě vody pod 4°C si plavci vyplavali i výkonnostní otužilecké stupně. Zimní plavci byli spokojení, protože to díky více jak týden trvajícícm nočním mrazům byla nečekaně první možnost pro získ otužileckých stupňů v letošní zimní sezóně.

A jaké byly výsledky? Nejtěžší kilometrovou trať vyhrála Denisa Haltmarová následovaná Milanem Štelclem (oba PK Zábřeh) a třetím Miroslavem Nezhybou (Spartak Přerov). Nejrychlejší na trati 750 metrů byla členka Fidesu Brno Lenka Pacáková. Vyhrála s náskokem před dvojicí Jaromír Švestka a Jiří Beneš (oba Univerzita Olomouc). Dana Zbořilová z pořádající TJ Haná Prostějov zvítězila na trati 500 metrů. Nejpočetněji obsazenou trať 250 metrů vyhrála Zdenka Krčálová (I.PKO) těsně před Eliškou Novotnou (Fides Brno) a Liborem Stožkem (Univerzita Olomouc).