Detail článku

Sluneční jezera bez slunce

Celý týden bylo hezké, sluníčkové počasí, hodně jarní. Ale o víkendu si někdo nahoře usmyslel, že udělá otužilcům radost. Z pátku na sobotu se silně ochladilo, obloha se zatáhla, začalo pršet a foukat silný vítr. Sluneční paprsky se v Senci u Bratislavy neukázaly, ačkoliv se zdejší jezera jmenují Slnečná. Přesto, a nebo možná právě proto, se na plavání ve vodě 9°C teplé do Sence sjelo v sobotu 22. března celkem 110 plavců z 21 klubů.

Možná, že plavci přijeli kvůli slovenské kuchyni a pohostinnosti. Mohli si nabídnout chleba se sádlem, škvarky a cibulí,  čokoládové fondue, ovoce, moučníky a zákusky.

Na zimní soutěž nezvykle vysoké vlny plavání určitě hodně komplikovaly. Přesto závod nedokončili pouze tři soutěžící, a na nejdelší trati dva nedoplavali v časovém limitu. Na kilometrové trati závodilo 43 plavců. Nejrychlejší z nich byla Magda Okurková (FIDES, 14:41), z mužů Jakub Valníček (I: PKO, 17:42). Na 750 m závodilo 26 otužilců. Nejrychlejší byla opět žena. Lenka Pacáková (FIDES, 13:56.) měla před prvním mužem (Pavel Kučera, JPK, 17:38) obrovský náskok. Vítězství dorostenky Renaty Novákové (SCPAP, 8:22) asi nikoho nepřekvapilo. Muži bojovali do konce; vyhrál dorostenec Máté Meszaros (FIDES, 13:29) těsně - jen o jednu sekundu - před dalším Fidesákem, Pavlem Kouřilem. Pozdě přijel Adolf Goebel (I. PKO); kvůli tomu nastoupil na trať 250 m, kde časem 4:46 s přehledem zvítězil. Jeho klubová kolegyně Marie Štanglová byla na této trati nejrychlejší ženou časem 6:20. Na nejkratší trati 100 m plavala naprostá většina (14 ze 16 otužilců) mimo soutěž Českého poháru. Jmenoval bych dva nejmladší: Martin Šenkýř (Haná, 2004) a Dávid Borcha (Partizánské, 2001).

Výtečná atmosféra a spousta dobrot nepochybně předčily nepřízeň počasí. Náladu nemohl zkazit ani fakt, že guláš se letos příliš nepovedl. Jsem přesvědčen, že za rok v hojném počtu zase přijedeme.

Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 25.3.2014