Detail článku

Slavnosti slunovratu po šestatřicáté

Sobota 22.11.2014 přivítala závodníky 36. ročníku Slavnosti Slunovratu na plzeňském Boleváku studeným vzduchem, ale teplou vodou: 8,2°C. Tak teplou, že v historii soutěže hodnotu 8,2°C nikdo nepamatuje. Naopak, v minulosti se museli pořadatelé potýkat se zamrzlou hladinou rybníka, což vedlo přesunu soutěže z prosince na konec listopadu. V letošním kalendářním roce možná poslední příležitost zaplavat si 1km na stojaté vodě využilo celkem 59 plavců, z toho 15 žen.

Svou roli v tom dozajista hrál fakt, že časový limit pro tuto vodu byl 30minut. V chladnějších vodách je tento limit zkrácen na 26 min ve vodě 4-8°C nebo dokonce na 22 minut ve vodě pod 4°C. Celkem se na start závodu postavilo 153  registrovaných plavců z Čech, Slovenska a Velké Británie, čímž byl překonán loňský rekord v účasti. A nesmíme zapomenout ani na několik odvážlivců z řad diváků. Jedním z nich byl i novopečený radní Michal Dvořák. Michal dokázal, že je sportovec tělem i duší a místo symbolických několika temp se postavil se závodníky na trasu závodu 100m. I když podle svých slov v cíli trať místy proběhl než uplaval, sklidil za svou zimní plaveckou premiéru zasloužený potlesk od ostatních závodníků i přihlížejících diváků.

Pro závodníky byl letos nově připraven i vyhřívaný stan na pláži pro převlečení před a po závodě, což všichni závodníci, zvyklí dřívější na polní podmínky tohoto závodu, ocenili. Zklamání tak přinesl pouze fakt, že ani letos nebylo možné (díky teplé vodě) v Plzni získat výkonnostní třídu do nadcházející sezóny.

Nejdelší, kilometrovou trať zdolal nejrychleji Roman Křupka z PK Zábřeh, mezi ženami pak s přehledem zvítězila Renata Nováková z SCPAP Pardubice. Palmu vítězství na 750m si odnesl Milan Doležal z Jihlavského plaveckého klubu. Mezi ženami brala s přehledem zlato Lenka Šlehoverová z domácí Slavie Plzeň, která se snad definitivně zotavila z těžké dopravní nehody a dokázala se po dvouleté pauze takto famózně vrátit.

Před závodem a po něm se někteří ze závodníků účastnili odběru krve pro výzkumné měření Ústavu klinické biochemie a hematologie FN v Plzni a Centrální laboratoře pro imunoanalýzu.

(pro web sepsal Tomáš Kocánek, fotografie doplnil Jirka Kuřina)

Written By: Administrator Account
Date Posted: 24.11.2014