Detail článku

Sportovní svátek na Vltavě

Tradiční a největší otužilecká soutěž v Česku se plave na Štěpána (26. prosince, druhý svátek vánoční) v řece Vltavě u Národního divadla. Na konci roku 2014 přijelo na tuto akci rekordních 290 plavců – o 3 více než předchozí rok a podstatně více než kdykoliv předtím v celé skoro sedmdesátileté historii. Jako každý rok se těšili velké pozornosti médií a diváků. Ve vzduchu poletoval sníh, voda v řece měla teplotu 6,4°C.

Na nejdelší soutěžní trati 750m byl k vidění velmi zajímavý souboj o prvenství mezi dvěma špičkovými českými plavci. Lenka Štěrbová je česká reprezentantka v dálkovém plavání a přemožitelka La Manche, která jezdí na Memoriál Alfreda Nikodéma (jak se soutěž otužilců na Štěpána jmenuje) v posledních letech pravidelně. Rostislav Vítek, rovněž přemožitel kanálu La Manche, bývalý reprezentant a nyní trenér české dálkoplavecké reprezentace, se zimnímu plavání začal věnovat prakticky až v minulé sezóně (v té plaval celkem 4x). U Národního divadla to byl jeho šestý start v poháru ZP v roce 2014. Letos dosud všechny soutěže s velkým přehledem vyhrál. Ve Vltavě 26. prosince 2014 protnul cílovou čáru na trati 750m ve velmi pěkném čase 9:19; v nádherném kraulařském finiši ovšem zvítězila o jednu sekundu před ním Lenka Štěrbová (9:18).

Lenka Štěrbová, Magda Okurková a Denisa Haltmarová

Až přibližně za minutu a půl po první dvojici začali doplavávat další plavci: Magda Okurková 10:44, Renata Nováková 11:10, Petr Tomášek 11:31, Iveta Nováková 11:35 a Roman Křupka 11:47. Celkem na nejdelší trati soutěžilo 65 mužů a 19 žen. Nejvytrvalejší z nich byl Karel Paul (24:32), který za svůj výkon získal  pohár generálního ředitele Českého rozhlasu.

Na trati 300m se nesoutěžilo. Tuto vzdálenost odplavalo více než 130 otužilců. Mezi nimi diváky i média zaujal především herec Jiří Langmajer. Velký zájem byl i o nejkratší trať 100m. Mezi necelými osmi desítkami otužilců na této trati byli i nejstarší plavci: Jirka Soukup, Jarda Brustmann (oba narozeni 1927) a o tři roky mladší Božena Černá.

Michal Štěrba, Karel Paul

Kromě Poláků, Slováků a dalších, kteří soutěží v ČP ZP pravidelně, plavala také řada nových zahraničních plavců. Vůbec poprvé jsme v České republice viděli Irenu a Aivara Rosenbergovi z estonského Tallinnu. Aivar odplaval 750m ve velmi pěkném čase 11:56 (čtvrtý nejlepší mužský výkon). Ze SRN přijela Libena Müller (300m). Na poslední chvíli na start 750m dorazil Josef Köberl z Vídně (13:13). Na soutěži Českého poháru v zimním plavání byl již podruhé (poprvé před 4 týdny v Hradci Králové). Nechal se slyšet, že se připojí k některému oddílu a bude jezdit častěji.