Detail článku

Mistrovství Polska v zimním plavání

Silesia Winter Swim 2015

V neděli 22.února jsme se zúčastnili historicky prvního oficiálního Mistrovství Polska v zimním plavání v Katovicích, v městě na jihu Polska spojeného s Ostravou bezplatnou dálnicí. Vypsány byly tratě 100, 250 a 750 metrů. Účast závodníků byla překvapivě malá, prezentovalo se jen okolo 40 plavců. Poláci prý mají národní svazové vedení Polských mrožů a to vydalo doporučení nezávodit, nejspíš proto byla právě domácí účast tak slabá. Na mistrovskou 750 si trouflo jen 13 plavců, z toho 2 ženy. Naše česká sedmičlenná výprava plavala jen nejdelší mistrovskou trať. Na ní jsme znali osobně skoro všechny soupeře, protože jak někteří Poláci, tak i Slováci plavou náš Český pohár v zimním plavání (ČP).

A jak jsme zabojovali? Kategorie byly rozděleny pouze na mužskou a ženskou. Absolutně nejrychlejší a také nejmladší byla na mistrovské trati 750 metrů zlatá Renatka Nováková z SCPAP, pro stříbro si doplavala v ženách Mirka Novotná z PKVM (na prsařském mistrovství v Praze Podolí už bude startovat pravděpodobně za SoHK). V mužích vyhrál Slovák v barvách FIDESu Brno Richard Nyáry, druhý byl Jakub Valníček z I.PKO a třetí bronzový Martin Homolka opět FIDES. Na domácí medaile nezbyly. Čtvrtý doplaval nejrychlejší Polák Leszek Naziemiec, hlavní organizátor a ředitel Mistrovství Polska. Pátý byl Michal Moravec, nejstarší na mistrovské trati. Z našich reprezentovali ještě Jirka Kuřina a Jirka Valeš.

Další Poláci na 750 nám známí z Českého poháru byli Lukász Tkácz a Marek Grzywa (oba I.PKO). Na trati 250 metrů soutěžili mimo jiné další z okolí Katovic - manželé Eva a Andrzej Lampovi, Artur Kubica (před měsícem se oženil), Kinga Korin, Agata Koziňska a Kajetan Zaluski.

příprava prostoru pro plavání - délka 80 m

Šampionát měl velmi kvalitní organizaci i přípravu. Spousta práce byla se sobotním vyřezáním obrovského bazénu cca 80 x 15 m (síla ledu asi 8 cm), který do rána opět zamrzl cca 1 cm ledu. V 9 hodin ráno před startem to vypadalo, že se nebude dát plavat vůbec, tenké průhledné kry rozbitého ledu pokrývající celý bazén vyřezaný na rybníku byly příliš nebezpečné. Asi dvacet hasičů, kteří předešlý večer v 9 hodin skončili s vyřezáním a vyčištěním bazénu, znovu nastoupilo a za dvě hodiny byla jejich šikovností a nápaditostí hladina naprosto čistá bez jediného kousku tenkého ledu. Mistrovství začalo o půl dvanácté, za chvílemi oblačného počasí. Natáčelo ho několik polských národních televizí, jedna dokonce část v přímém přenosu. Polské mistrovství mělo i drobnou vadu. Po zkušenosti z nedávného brněnského MČR v zimním plavání ve volném způsobu, kde dělala velké potíže tiskárna, si Poláci nachystali i záložní. Dopadli však ještě hůř, protože se jim nepodařilo rozchodit ani jednu. Pořadatelům umožnilo zvládnout situaci menší množství přihlášených plavců a naštěstí poněkud delší plánovaný časový program. Nakonec rozhodčí museli pracovat s ručně opsanými startovními listinami a ani výsledky nebylo možné vytisknout.

Celou akci organizoval za velké podpory města Katovice Leszek Naziemiec. Za přípravu a úspěšný průběh proto sklidil velký obdiv celé naší české výpravy.

Se Slováky jsme se shodli, že to byl pěkný zážitek, poměrně i levný výlet kousek za hranice Česka a prima vydařený den. Naše česká skupina odjela do Polska společně dvěma auty už v sobotu odpoledne hned po závodech ČP v Olomouci. Leszek nám sehnal bezplatné přespání v centru Katovic v jednom malém bytě. Po ubytování jsme se jeli podívat před soumrakem do místa závodiště a po setmění do architektonicky zajímavé historické části města Nikiszowiec. Je to bývalá hornická kolonie - městečko postavené na počátku minulého století majitelem uhelných dolů pro své dělníky. Po návratu z prohlídky se povídalo ještě dlouho do noci. Domů si všichni naši účastníci dovezli pěknou vzpomínku a navíc každý kromě pár upomínkových drobností od pořadatelů silikonovou plaveckou čepici s názvem a symbolem Katovic.