Detail článku

Prsařské mistrovství republiky

Poslední únorový den se v Praze Podolí na venkovním neohřívaném bazénu konala jedna z nejvýznamnějších soutěží v zimním plavání – mistrovství republiky prsařským způsobem. Teplota vody byla těsně nad hranicí 8°C. Jednalo se o čtrnáctou prsařskou mistrovskou soutěž v celé historii českého zimního plavání; v Podolí se konala potřetí. Současně bylo možné i soutěžit v rámci Českého poháru  volným způsobem – prsařské výkony byly do tohoto hodnocení přepočteny koeficientem, který byl pro letošní soutěž stanoven na 0,8015. Výkony plavců, kteří byli diskvalifikováni pro nedodržení pravidel prsařského způsobu, se započítávaly do pohárového hodnocení bez přepočtu. Těchto případů bylo celkem 6. Prsařskou soutěž plavalo 66 otužilců, celkem soutěžilo 122 plavců.

Kdo byl nejrychlejší? Klasická otázka, která má tentokrát odpověď poměrně komplikovanou. Prsařské mistrovství vyhráli v hlavních kategoriích Rosťa Vítek (12:33.5, Fides Brno) a jeho kolegyně z oddílu Magda Okurková (12:59.9).  Kratší čas měli tři kraulaři: Pavel Mužíček (11:06.6, Bižuterie Jablonec), který v této sezóně začíná – plaval svoji čtvrtou soutěž; Radek Táborský (11:28.9, I. PKO), který  si (alespoň na oficiální soutěži v posledních letech) poprvé vyzkoušel plavání ve skoro studené vodě a Richard Nyáry (11:34.2, Fides Brno), který v této sezóně se zimním plaváním začíná stejně jako Pavel a odplaval svůj sedmý závod. Ovšem po přepočtu zmíněným koeficientem je Rosťův výkon hodnocen jako nejlepší s náskokem více než půl minuty. Nejdelší trať 750m absolvovalo 56 mužů a 6 žen. Všech 6 žen plavalo stylem prsa, za Magdou doplavaly Iveta Nováková (14:44.1) a Renata Nováková (14:44.8, obě SC PA Pardubice). V MČR v hlavní mužské kategorii stříbro vyplaval Martin Homolka (14:01, Fides Brno) a bronz Roman Křupka (14:13, PK Zábřeh).

Mistři ČR v zimním plaváním prsařským způsobem

Na půlkilometrové trati soutěžilo 14 mužů a 17 žen, na 250m 24 plavců (16 + 8) a na nejkratší stovce pět soutěžících (3 + 2). Kompletní výsledky prsařského Mistrovství České republiky a soutěže Českého poháru v zimním plavání viz výsledky MČR, výsledky ČP.

Radek Táborský - volný způsob a vyhlášení MČR prsa ženy

Výsledek prsařské soutěže se sčítal s časem dosaženým na mistrovství republiky volným způsobem v Brně na začátku února a součet byl hodnocen v rámci. tzv duatlonu zimního plavání. Kompletní výsledky viz vyhodnocení duatlon.

Written By: Jiri Kurina
Date Posted: 12.3.2015