Detail článku

Zahájení sezóny - říjen 2015

První akcí Českého poháru v zimním plavání v nastávající sezóně bylo opět tradiční plavání v ponorné říčce Punkvě. To se v loňském roce nekonalo kvůli probíhající rekonstrukci objektu Správy jeskyní Moravského krasu. Letos tak první říjnovou neděli (4. října 2015) v Punkevních jeskyních proběhl již 67. ročník Memoriálu T. K. Divíška, a 35. Liškova Punkva. Zájem plavců převyšoval kapacitní možnosti - letos poprvé musely být přihlášky redukovány a z toho důvodu nebyla tato událost nijak bodově hodnocena.

Teplota řeky Punkvy v jeskyních v tomto termínu bývá každý rok kolem 8°C; konkrétně letos byla o půl stupně vyšší. Na vodních nádržích leckde v republice byla voda tou dobou i o 10°C teplejší. Většina ze 150 plavců absolvovala delší trať, tj. 300 m; pro kratší variantu (100 m)  se rozhodlo sedmnáct mužů a deset žen. Mezi nimi byla i nejmladší účastnice Daniela Majerová (2006) z Hané.

Nejmladší účastnice hovoří na mikrofon; několik plavců po doplavání v ponorné říčce Punkvě (4. října 2015)

---

Za necelý týden po plavání v Moravském krasu, v sobotu 10. října, se konala další otužilecká akce, tentokrát ve Slavkově u Brna. Na padesátimetrovém nevyhřívaném bazénu se pod širým nebem soutěžilo na tratích od 250 m až jeden  kilometr. O možnost plavat 100 m neprojevil nikdo ze stovky plavců zájem. Naopak, více než dvě třetiny z nich se rozhodlo pro nejdelší kilometrovou trať. Zde zvítězil Karel Baloun před Rostislavem Vítkem a v kategorii žen Magda Okurková před Renatou Novákovou. Celkem bylo rozděleno přes 27 000 bodů v hodnocení Českého poháru. Po úvodní soutěži jsou na prvních místech oddíly Fides Brno (16 038 bodů), I. Plavecký klub otužilců Praha (5 140,5 bodu) a oddíl TJ Haná (1 824 bodů). Voda měla teplotu 12,5°C.

Otužilecký závod - Slavkov u Brna, 10. října 2015, teplota vody 12.5°C, tratě 250 m až 1 km

---

Po dvou týdnech (24. října) uspořádal další soutěž v zimním plavání novopacký oddíl. Proběhla  v Jičíně na rybníku Kníže. Teplota vody klesla již pod 10°C. Na tyto závody vyslalo 16 oddílů skoro 130 plavců. Opět byl největší zájem o nejdelší trať (56 soutěžících) a nulový o trať 100 m. Kilometrový závod vyhrál Rosťa Vítek, následovaný Petrem Šlajsem. V ženách zvítězila Magda Okurková s velkým náskokem před druhou Eliškou Podmelovou. Největší počet plavců měly oddíly Fides Brno (32 plavců / 10 290 bodů), I. Plavecký klub otužilců Praha (39 / 8 241,5) a Sokol Hradec Králové (14 / 2 267,5).

Jičín, 24. října 2015, otužilecká soutěž na rybníku Kníže; vlevo závěr soutěže na 250 m, vpravo vyhlášení 1 km muži

---

V sobotu 31. října se 132 otužilců z dvaceti českých oddílů sjelo do Pávova u Jihlavy. Většina z nich se až na místě dozvěděla šokující hodně smutnou zprávu: v pátek zemřel náš velký kamarád Jakub Hašek. Ani slunečné počasí nezahnalo chmury a smutek v našich myslích.

Otužilecký závod v Jihlavě - Pávově, 31. října 2015; plavci na startu (vlevo) a zdravotníci a organizátoři na břehu (vpravo)

Ani tentokrát si žádný plavec nezvolil trať 100 m, a stejně jako v předchozích závodech silně převažoval zájem o kilometrový závod. Ten absolvovalo 41 mužů a 16 žen. Zvítězil v něm Rosťa Vítek před Jirkou Valáškem, a Renata Nováková před Magdou Okurkovou. Po mrazivé noci klesla teplota vody na hodnotu 8,2°C (měřeno na trati); v mělčinách u okraje vodní plochy byla ještě nižší. Tratě byly vyměřeny velmi poctivě, drobné bójky byly z vody dost špatně viditelné. Nebyl problém si zaplavat nějaký ten metr navíc. Závod byl díky těmto okolnostem podstatně tvrdší než předchozí týden v Jičíně. Na závěr bych rád zmínil dva suverénně nejrychlejší plavce z trati 250 m: Radek Táborský, jeden z letošních přemožitelů La Manche - zatím na soutěži v zimním plavání neplaval v chladnější vodě a věřím, že se k tomu dostane. Lucie Leišová, přemožitelka Gibraltaru (v červenci 2014) měla na soutěži v zimním plavání svoji premiéru. Budu rád, když Lucii tahle sportovní disciplína osloví a budeme ji vídat častěji.