Detail článku

Češi na Mistrovství světa v zimním plavání

Slovní spojení "medaile z mistrovství světa" slýchám v těchto dnech z rádia nebo televize každou chvíli. Hovoří se ale o sportovním odvětví, kde se Čechům získat medaile zrovna příliš nedaří. Zimní plavání je sport, na který nejsou naše média zaměřena. Ale naši plavci jsou ve světové konkurenci vidět. V západosibiřském městě Ťumeň se ve dnech 9. až 12. března konalo Mistrovství světa v zimním plavání na krátkých tratích. Z Česka na něj vyrazila skupina jedenácti plavců.

Desáté mistrovství světa pod hlavičkou asociace IWSA (International Winter Swimming Association) bylo poprvé v historii pořádáno v Rusku. Plavalo na něm 800 mužů a více než 450 žen. Většina účastníků byla ze zahraničí, soutěžící přijeli  celkem ze 42 zemí světa. V silném ledu byl vyříznutý bazén s deseti plaveckými drahami o délce 25 m. Věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším plavcem byl více než 80 roků. Věkové kategorie byly následující: mladší než 15 let, méně než 20 let, pod 30 a pod 40 roků, dále po pěti letech a nejstarší plavci  80 a více roků.

Ve středu 9. března se začínalo soutěžemi na velmi krátkých tratích (25 a 50 metrů) prsařským plaveckým způsobem. Naši plavci poprvé soutěžili až ve čtvrtek na závodech volným způsobem: Dana Zbořilová a Zuzka Pátková odplavaly i nejkratší tratě 25 a 50 metrů, v těchto disciplínách se umisťovaly na začátku třetí třetiny. Na trati 100 metrů to již bylo zajímavější. Dana i Zuzka bodovaly ve druhé třetině startovního pole a Zuzka Kouřilová vybojovala bronz časem 1:51.4 – z celkem 10 soutěžících v její věkové kategorii. Jakub Valníček byl sedmý z osmnácti plavců, porazil mimo jiné Sašu Jakovleva z Litvy a Gera Kennedyho z Irska. Podobně zabodoval ve své kategorii i Pavel Kouřil (sedmý z třinácti).

V pátek 11. března se závodilo na trati 200 metrů. V hlavní ženské kategorii zvítězila Victoria Mori z Argentiny, Lucka Leišová skončila na pěkném pátém místě z deseti soutěžících. Dana Zbořilová získala bramborovou medaili. Sylva Kouřilová skončila na pátém místě v první polovině startovního pole. Petr Šlajs vybojoval stříbrnou medaili časem 2:16.35 – v jeho věkové kategorii za ním doplavalo osm soutěžících. V silně obsazené kategorii muži 45-49 let skončil Jakub Valníček na bramborové pozici, vyhrál  Christoff Wandratsch z Něměcka, úřadující mistr světa na tratích 450 a 1000 metrů. Pepa Stolín doplaval jako čtrnáctý. Michal Kohoutek obsadil 19. místo na rozhraní druhé a třetí třetiny startovního pole v kategorii pod 40 let. V kategorii nad 60 let skončili v polovině startovního pole Ivan Landa a Pavel Kouřil (5. a 7. místo).

V sobotu soutěže vrcholily závodem na 450 metrů. Delší tratě našim soutěžícím vyhovují. Celkem získali pět medailí. Třikrát bodovaly ženy: Lucka Leišová bronz časem 7:03.53 za Victorií Mori a Elinou Makinen, Dana Zbořilová zlato časem 8:29.61 a Sylva Kouřilová bronz (10:02.24). Muži vybojovali dvě medaile: Petr Šlajs zvítězil v kategorii mužů nad 20 let časem 5:37.2, a Ivan Landa byl časem 8:24.15 ve své kategorii třetí z osmi účastníků. Jakub Valníček opět vybojoval bramboru, na desátém místě doplaval Pepa Stolín. Mezi muži nad 30 let doplavali na rozhraní druhé a třetí třetiny Michal Kohoutek a Jack Bright (13. a 15. místo z 20). Pěkné šesté místo vyplaval Pavel Kouřil.

V soutěži štafet jsme prsařskou soutěž vynechali úplně, na 4x 25m volný způsob štafeta ve složení Valníček, Leišová, Zbořilová a Šlajs skončila jako osmá před mezinárodním týmem Finska, Dánska a Rakouska. Kompletní výsledky viz odkaz.

Většina fotografií převzata z oficiálního webu mistrovství winterswimming.ru, jedna z Facebookového profilu Lucie Leišové.