Detail článku

MILAN SVOBODA slaví 80!!



 Ač je to k nevíře, náš vážený přítel Milan Svoboda, celým srdcem pilot a celoživotní sportovec, který značnou měrou zasáhl do vývoje i rozvoje dálkového a zimního plavání, slaví v plné svěžesti a uprostřed další práce 80 let!!

Ing. Milan Svoboda se narodil 16. června 1929 v Jaroslavicích u Znojma. Do studené vody se vrhl prvně počátkem března roku 1947 na Vranovské přehradě, když spolu s kamarády skočili bez plavek mezi ledy. Od tohoto křtu ledovou vodou se již Milan koupal na Vranovské přehradě každou neděli. V roce 1956 musel podstoupit operaci plic a tak, aby se znovu dostal do kondice i za knipl (v té době studoval Vojenskou akademii v Brně), začal se navíc pravidelně sprchovat studenou vodou, což, jak přiznal, dělá každé ráno dodnes, a zintenzivnil koupání ve studené vodě, když začal v zimě sám se sekerou v ruce běhat k Bečvě, aby se v ní mohl vykoupat. Později při působení na přerovském letišti se spolu s Františkem Venclovským chodili máchat do ledové vody do Rybníka (rybník kousek od centra Přerova), a následovalo již první vystoupení otužilců v Olomouci.

V té době (1969/1970) se začal v Přerově vytvářet základ oddílu otužilců (zakladatelé Matějčuk a Uvízl), který byl ustanoven na podzim roku 1970 pod hlavičkou TJ Spartaku Přerovské strojírny (SpPř). Ještě neexistovala sekce pro otužování a tehdejší zimní plavci tak byli organizováni zpravidla pod turistickými oddíly. Přesto již oddíl začal pořádat závody, které Milan Svoboda zakládal a organizoval spolu s pp. Uvízlem a Kleinem a dalšími členy - Přerovský jarní kilometr v Bečvě, Den vítězství studentstva na Laguně a Silvestrovské koupání na Bečvě u Sokolovny, které se koná dodnes a je divácky největší sportovní akcí v Přerově. Koncem 80. let Milan Svoboda převzal v oddíle předsednické křeslo a tuto funkci vykonává dodnes. TJ Spartak Přerov pod jeho vedením každoročně pořádá vedle již zmíněné Silvestrovské šou i zimní plavání na Laguně (Memoriál F. Venclovského) a dálkoplavecké závody na Výklekách. Milan Svoboda rovněž obnovil tradici plaveckých maratonů na Lipně.

Když v roce 1974 založil Oldřich Liška pod Českým svazem plaveckých sportů sekci sportovního otužování a vytrvalostního plavání (resp. plavců vytrvalců), byl Milan Svoboda hned po založení do této sekce zvolen a spolu s Frantou Kosařem a Tondou Nollem měli na starosti STK. Zanedlouho byl ovšem na základě udavačského dopisu ze sekce vyloučen, i přes nesouhlas jejích členů a veřejnou podporu Jana Nováka a MUDr. Jaroslava Nováka, když byl označen za pravicového extrémistu a nepřítele KSČ, vyloučeného ze strany za neuposlechnutí rozkazu vpustit ruská vojska na letiště v srpnu 1968, kdy ho ze své funkce velitele letiště nechal pro ruské vojáky zatarasit. Přesto Milan pokračoval v práci a zpracovávání dokumentů s Ant. Nollem i jako nečlen sekce a i proto na dokumentech z této doby není uváděno jeho jméno. Stejným způsobem se podílel i na zpracování dokumentace pro Slovenský plavecký svaz, kde byla hlavní organizátorkou Ing. Kamila Jelenffyová.

Milan Svoboda byl také jedním z největších bojovníků za zrušení názvu „sportovní otužování“ a jeho změnu na „zimní plavání“ a za soutěžení v zimní vodě formou závodů v plavání. Přestože se v tehdejší době stavěly kapacity včele s „tátou Liškou“ proti, tento názor a přístup postupně zaujal a byl nakonec převzat do podoby a názvosloví, které používáme dnes. Další Milanovou zásluhou je i finální název dnešní sekce "Dálkového a zimního plavání".

Sám Milan Svoboda jako sportovec odplaval mnoho nejdelších zimních závodů na nejdelší trati jednoho kilometru (úctyhodných 66) a pravidelně se zúčastňoval i letních plaveckých maratonů až do doby, kdy upřednostnil přípravu Zdeňka Joukla na kanál La Manche, k čemuž ovšem nakonec po tříleté přípravě nemohlo vzhledem k tehdejším poměrům dojít (měl být 3. Čechoslovákem a 2. Přerovákem).

Po celou dobu od roku 1952, kdy Milan absolvoval kurz rozhodčích plavání, rozhodoval na mnoha závodech, pořádaných v rámci ATK (armádní tělovýchovný kurz). Později byl jedním z prvních účastníků kurzu rozhodčích pro DZP a získal I. rozhodcovskou třídu. Spolu s jeho rodinou se zúčastnili dokonce ME na Slapech v roce 1993, od kdy se datuje rodinná rozhodcovská historie, bez níž si náš dnešní sport - plavání na otevřených vodách - již neumíme ani představit.

K jubileu přejeme za celou plaveckou veřejnost všechno nejlepší a do dalších let hodně zdraví a spokojenosti.


Written By: Kamila Svobodová
Date Posted: 31.1.2010
Number of Views: 6553


Komentáře
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.

Návrat
);