Detail článku

Prsařské mistrovství v Praze již popáté

První březnovou sobotu nás kolegové z I.PKO přivítali v areálu plaveckého bazénu v Praze Podolí a pro téměř 150 přihlášených otužilců přichystali nejen nádherné, slunečné počasí, ale také kvalitní závody, pod dohledem zkušených rozhodčích.

Po letošní dlouhé a mrazivé zimě jsme uvítali až nezvykle vysokou teplotu vody 9,3°C, pro mnohé z nás to bylo po všech těch ledových bazénech za poslední dva měsíce příjemné ohřátí. Slavnostním nástupem a poslechem státní hymny zahájili pořadatelé dopolední, mistrovskou část programu,

jako první se do bazénu ponořily ženy v kategorii 19-39 let. S tratí 750 metrů se dle předpokladů nejrychleji poprala brněnská Magda Okurková a časem 13:11,1 dosáhla na nejrychlejší výkon celého prsařského mistrovství, i mezi muži. Druhé místo obsadila Eliška Podmelová, rovněž z Brna, následovaná třetí Zuzkou Procházkovou z domácího oddílu I.PKO.

Stejná sada medailí ve stejném pořadí pro kluby byla rozdána i v kategorii mužů 19-39 let. Trať 750 metrů ovládl plavec Fidesu Brno Martin Homolka, před druhým Michalem Slaninou. Třetí místo obsadil Filip Kobrzek v barvách I.PKO.

První domácí titul vybojoval v kategorii muži - masters A Jan Kalvoda, který o dvanáct vteřin porazil vedoucího muže letošní sezóny Richarda Nyáryho z Fidesu. Na třetím místě doplnil tyto borce rovněž domácí, Leszek Naziemiec. V poslední rozplavbě na nejdelší prsařské trati 750 metrů, v kategorii muži - masters B dominoval brněnský Petr Mihola a získal tak svůj již šestnáctý prsařský titul. Druhé místo obsadil nováček v této kategorii, brněnský Petr Kunc, následován Jaromírem Švestkou z Olomouce.

Stejně jako před měsícem Brně, tak i nyní v Praze si pro své mistrovské tituly doplavali dorostenci Jakub Jirsák (I.PKO) a Veronika Šůchová (Plzeň). Na stejné trati 250 metrů se o tituly utkali také muži - masters D, kde stupně vítězů obsadili hned tři plavci I.PKO - první Vladimír Kolář, druhý Lubomír Valenta a třetí Petr Kreuz. Stejnou trať zaplavaly také ženy - masters C, kde titul vybojovala, stejně jako v Brně, Zuzka Kouřilová (Fides), druhé a třetí místo si oproti mistrovství v Brně vyměnily druhá Vlasta Čudanová (I.PKO) a třetí Jana Matuštíková (Fides).

Časový harmonogram bez jakéhokoliv skluzu pokračoval tratěmi 500 metrů prsa. Kategorie ženy - masters A přinesla další titul domácím, v podání Petry Johové. Na druhém stupínku ji doplnila oddílová kolegyně Radmila Srbová, na třetím plzeňská Vladislava Kulhánková. V kategorii ženy - masters B se o titul popraly Václava Benešová z Brna a Pavlína Procházková z Prahy, o šest vteřin rychleji nakonec zaplavala plavkyně Fidesu. Na třetím místě se umístila Jarmila Mašová (rovněž Fides). Poslední trať na 500 metrů odplavali muži - masters C, v této kategorii o více jak minutu zvítězil brněnský Radek Suchopa, druhé místo si odvezl Josef Pullmann z Jihlavského plaveckého klubu a na třetím místě doplaval domácí Jiří Hejkrlík.

Poslední zlatou medaili z podolského bazénu vylovila brněnská Vlaďka Fialová, na trati 100 metrů v kategorii ženy - masters D ji na druhém místě doplnila Alena Krčmařová z Jihlavy. Po doplavání všech prsařských tratí následoval slavnostní ceremoniál a všichni umístění plavci obdrželi poháry, medaile a diplomy a také drobné pozornosti od sponzorů. Vyhlášeny byly rovněž výsledky duatlonu, jenž se počítá jako součet dosažených časů v Praze a Brně dohromady.

V odpoledním programu si pak na tratích 750, 500, 250 a 100 metrů volným způsobem mohli zasoutěžit všichni ostatní plavci, kteří se neúčastnili prsařského mistrovství a mohli si tak připsat další cenné bodíky do celkového pořadí českého poháru. Do konce celé letošní soutěže zbývá ještě jedna zastávka na Slovensku a poté dvě poslední v Záříčí a Nové Pace. Již s jistotou lze konstatovat, že o pořadí oddílů je rozhodnuto, po čtrnácti letech odevzdá pohár brněnský Fides kolegům otužilcům z I.PKO. O umístění v jednotlivých kategoriích mužů i žen se však může rozhodovat až do posledního závodu.