Detail článku

Olomouc

Po téměř dvou měsících sněhu a ledu, kdy se zimní plavci a otužilci mohli dosytosti nabažit koupání v ledových bazencích místních rybníků, řek, jezer, pohrát si s kusy ledu a poležet si v závějích sněhu, se pomalu proboudilo jaro. Mocná příroda si s plavci zalaškovala tak, že od pátku se koryto řeky Moravy proměnilo v prvotřídní tobogán. Anička Kuřinová svým časem 0:48 s na 100 m prsa může směle konkurovat nejlepším světovým plavcům. Jen otec Pavel si dobíral svou dceru Gabrielu, že ve vodě brzdila, že i to prkno bylo rychlejší jak ona.

Do Olomouce se sjelo 87 plavců z nichž 55 se přihlásilo na nejdelší trať. Někteří závodili jak o život, jiní si lehli na záda a nechali se v poklidu unášem proudem a kochali se pohledem na okolí. Již v pátek se kvůli nedostatku vody a také z bezpečnostních důvodů zrušila trať na 1 Km. Snad příští rok budou na Moravě lepší podmínky a kiláček se opět bude moci plavat.

Kvůli bezpečnosti, kterou v cíli zabezpečovali potápěči z Prostějova, bylo rozhodnuto, že se bude startovat intervalem a skupiny po 4 plavcích. První šla do vody dvěstěpadesátka. Na ní ukořistili první čtyři místa dorostenci. Pánové dali přednost dívkám, a tak první byla Denisa Haltmarová ze Zábřehu, druhá Kristýna Diatková z Komety. Na třetím místě se umístil Jarda Zaoral z Přerova, který o 6 sekund porazil svého velkého ryvala Honzu Tichého z Fidesu. Tuto trať si již tradičně užívají nestorové zimního plavání, a tak se zde žádné velké zápolení nekonalo.

Po dvěstěpadesátce šla do vody sedmsetpadesátka a v ní ti největší esa celého závodu. Do cíle to nejrychleji zaneslo Davida Čecha u Univerzity Brno, který zaplaval trať v rekordním čase 4:46. Na druhém a třetím místě se umístili plavci Fidesu Honza Váně a Lenka Pacáková. Na nejdelší trať se přihlásilo celkem 55 plavců. Intervalový start zamezil taktizování, proto plavci museli jet celou dobu "naplno", jelikož neměli přehled, na jaké pozici se právě nacházejí. Konečné výsledky dávali v cíli dohromady rozhodčí, kterým se z přepočítávání intervalu po chvíli motala hlava.

Neobvykle poslední rozplavbou byla pětistovka. První dvě místa obsadili dálkoplazi ze Zábřehu Milan Štencl a Petr Švorčík. Třetí byl polský plavec, který posílil Náchod, Artur Kubica.

Po vzrušující jízdě v Moravě si zimní plavci dají týden volno, které mohou strávit mezi posledními zbytky ledu v domácích cvičištích a za 14 dní se sjedou do Dvora Králové. Zatím v ohrožení je i soutěž v Bratislavě, kde na Draždiaku je cca 25 cm ledu. Bližší informace budou zveřejněny na webu.