Detail článku

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V ČEHOVICÍCH NA PROSTĚJOVSKU

V sobotu třetího dubna se zimní plavci dočkali svého 16. republikového mistrovství.

Čehovický rybník byl po řece Svratce v Bystrci a rybníku Pardoubek v Lázních Bělohrad teprve třetí lokalitou, kde se tato soutěž pořádala.

Sedmitýdenní odklad měl samozřejmě vliv na počasí. I tak byla teplota za ranní mlhy u rybníka jen těsně nad nulou. Poté však jarní sluníčko mlhu přímo zázračně v rekordním čase odehnalo.

Hradecké sokolce Blance Vyskočilové se podařilo obkroužit během necelých tří minut nejkratší mistrovskou trať a tak se první zlato stěhovalo do Východních Čech. Vzápětí se již šlo na nejdelší trať 750 m. V nejmladších veteránských kategoriích i v kategorii mužské se plavalo bez překvapení a svoje ambice potvrdili favorité Vlastík Zaoral, Honza Váně a po zajímavém souboji s Vaškem Miholou také David Čech.

Ženy se na trati 500 m představily rovněž ve třech kategoriích. Ani náznak pochybnosti nebylo o výhrách suverenní Lenky Pacákové a v souboji s Irenou Lichou si výhru připsala také Vilemína Rieggerová. V ženské kategorii si jistá vítězka pohárové soutěže Barunka Pálková poradila s fidesáckou převahou jen zčásti – se Svaťkou Matuštíkovou vyhrála, podlehla však vítězné Daně Pročkové.

Velmi vyrovnaný souboj byl k vidění v kategorii nad 60 let. Favorizovaný Ríša Haan si velmi zkušeně ve finiši udržel rozhodující náskok před Béďou Hanušem.

Mistrovská trať 250 m je pak společná hned pro čtyři kategorie. Vzhledem k velkému rozdílu ve výkonnosti se zde také mohlo startovat najednou. Denisa Haltmarová si do krátké cílové rovinky přivezla doslove na zádech v sobotu debutující Anetu Lokajovou z Komety. Teprve po děvčatech finišoval dorostenecký přeborník Jarek Zaoral. V kategorii nad 60 let zúročila Vlasta Čudanová zkušenosti a velkou tréninkou píli k očekávané výhře. Teprve ve svém osmém mistrovském závodě tak stříbrná Vlaďka Fialová získala jinou než zlatou medaili. V nejstarší mužské kategorii se pak také domácí Hanáci dočkali vytouženého zlata díky věčnému mladíkovi Bohušovi Páclovi.

V pohárových závodech se na trati 750 m prosadil zábřežský Milan Štencl před v sezóně převážně odpočívajícím kanálníkem Pavlem Trebichavským. A Plzeňáka Tomáše Kocánka již začaly obcházet mrákoty při výkonech náchodských polských posil. Vypadá to, že po řadě chudších let se náchodské plavání příští rok podívá do první pětky v oddílové soutěži.

Závěrečné vyhlášení s dorty, lihovinami a cukrovinkami nasadilo vysokou laťku pro všechny příští pořadatele. Platební morálkou plaveckého svazu se tak agilní Hanáci rozhodně nenechali deprimovat. S jedinou Bohušovou medailí se navíc dělili hned s pěti dalšími oddíly – brněnskými kluby Univerzitou a Lokomotivou, Českými Budějovicemi, Zábřehem a Hradcem Králové o čtvrtou příčku v pořadí oddílů. Třetí byli s bilancí 1 – 2 – 1 Pražané z I.PKO, druzí pak Přerováci – Vepřováci díky Libě Svobodové a všem třem Zaoralům (!) - (2 – 0 – 2). Hned dvanáct ocenění (3 – 4 – 5) si pak z Čehovic odvezla fidesácká Modrá šlechta. Alespoň jednu medaili vybojovalo v Čehovicích 13 kolektivů ze dvaceti zúčastněných.