Detail článku

Soutěž v zimním plavání - Liberec 2010

Poměrně teplé počasí pokračujícími i v polovině listopadu s teplotami v neděli dosahujícími příjemných 17°C. Proto obvykle obávaná, téměř zamrzající voda přehrady Fojtka, schoulené pod Jizerskými horami, nebyla taková. Naměřená oficiální teplota vody byla rozumných 7,2°C. Ale nemyslete si, že to znamenalo jednoduché rozhodnutí pustit se na nejdelší 1000m trať, neřku-li na nejkratší 100m !

To dáš, už jen pár metrů !

Ačkoliv nebe bylo šedé a zamračené, neodradilo ani ty „nejrozvážnější“ plavce a tak když zazněl povel „do vody“ vrhlo se 22 plavců jako stádo mladých vodních buvolů, kteří poprvé spatřili samici, ke startovním bójím v očekávání startu na 1000m! Naštestí první obrátková bóje byla více než 100m od startu a všichni ji obepluli bezpečně. Trať ve tvaru písmene „L“ se třemi obrátkovými bójemi zabrala skoro celou plochu přehrady. Na téměř 400m rovince k druhé obrátkové bóji se peloton pohodlně poskládal do velkolepé formace. Po obrátce v půli tratě se na špici, tempo za tempem, začal vyvíjet souboj Vlastimila Zaorala ml. ze Spartaku Přerov a Milana Štencla z PK Zábřeh. S postupujícím závodem jim začalo být jasné, že o konečné vítězství se rozhodne už jen mezi nima dvěma. Nakonec Štencl jen o 4s těsně zvítězil nad méně šťastlivým Zaoralem. Byl to pro Přerov rozporuplný den – Vlastimil Zaoral st. v okamžiku, kdy byl rovněž ve vedoucí skupině ze závodu odstoupil. To jen dokazuje jak tvrdé zimní plavání může být. Zato Miroslav Nezhyba ješte stačil potěšit své týmové kolegy třetím místem. Pouze jediná žena se pustila na tuto nejdelší plavbu a nebyl to nikdo jiný než neúnavná Vlasta Čudanová, která nechala za sebou ještě další dva muže.

Start! "Na obrátkové bóji musím být první !"

750-sátka byla také velice dobře obsazená 29 startujícími. Tradičnější, trojúhelníková trať, která byla ve své závěrečné části vedena několik set metrů podél břehu což bylo atraktivní zejména pro diváky. Souboj o první místo na 750m byla opravdu jen formalita když Denisa Haltmarová z PK Zábřeh se velice brzy dostala do čela a osamocena si postupně vypracovala obrovský náskok, který v cíli byl téměř 2:30 min v cílovém čase 12:35. Leszek Nazemiec z Polska reprezentující PK Náchod vybojoval zcela přesvědčivě druhé místo o více jak minutu před houževnatým veteránem Bedřichem Hanušem z Fidesu Brno, který finišoval na třetím místě časem 16:10.

Další tři nejkratší tratě a byl konec a čas opustit překrásnou scenérii přehrady Fojtka. Po vyhlášení výsledků, senzačně s cenami pro všechny, se pomalu začala konverzace nevyhnutelně obracet k příští sobotě. Jak těžkých asi bude 1000m na Čehovickém rybníku poblíž Prostějova ? Kdo ví… ale jedna věc je jistá, že začátkem prosince, kdy se plave v Plzni bude již voda zajisté ledová a 1000m bude opravdu velice těžkých, zejména pro ty, kteří se pohybují na hraně 22 minutového časového limitu. Čehovice by mohly být poslední šancí se pustit na 1000m, alespoň prozatím.

Amphibian like winter swimmers approach the finish.
(Zimní plavci jako obojživelníci se chystají k finiši.)