Vzkazy zimních plavců

Dálkové plavání

TOPlist

Aktuality ze zimního plavání

Výbor sekce DZP vyhlašuje výběrové řízení na pořadatele Mistrovství České republiky v zimním plavání ve volném způsobu a Mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském způsobu v sezóně 2015/2016.

Do přihlášky je nutno uvést :

1. Jmenovitě osobu odpovědnou za celé závody, VR + předpokládaný nástin jeho týmu
2. Popis zázemí ( vzdálenosti od závodiště, kapacita šaten, vybavenost), popis startoviště (vytyčení tratě, technické zázemí), bezpečnostní zajištění
3. požadovaná výše finanční dotace od VS DZP.
4. garantovaná teplota vody 0 – 4°C pro MČR ve volném způsobu, včetně zajištění MČR při zamrznutí, resp. otevřený 50 m bazén pro prsařské mistrovství

Více...

Sezóna 2014/2015 byla již třetí po zavedené změně bodování „odshora“. Podruhé došlo k rozdělení kategorií mužů a žen v rámci absolutního pořadí Českého poháru.
Vydařily se již tradičně obě mistrovství i výkladní skříň našeho sportu v podobě vánočního Memoriálu Alfréda Nikodéma. Zde byla dokonce zaznamenána rekordní účast na soutěži Českého poháru – startovalo zde 290 plavců. Dalšími nejpočetnějšími soutěžemi se pak prezentoval agilní oddíl z Hradce Králové se 197 a Bráník se 194 plavci. Na opačném pólu účasti pak byly soutěže bez určení pořadí. Na druhou Choceň přijelo jen 48 plavců, 67 jich bylo na předvánoční akci na Dyji na česko-rakouské hranici.Do soutěží se zapojilo v uplynulé sezóně 588 plavců, z nichž do Českého poháru bodovalo 467. Nejpočetněji byla zastoupena kategorie mužů s 91 plavcem. Naopak vítězka kategorie dorostenek Hana Fousková startovala v jediné soutěži a ta jí přinesla nejen titul ve volném způsobu, ale i výhru v celé sezóně. V ostatních kategoriích to vítězové neměli ani zdaleka tak jednoduché.

Více...

Poslední březnovou sobotu se soutěž Českého poháru plavala v této sezóně naposledy na Moravě. Agilní domácí oddíl Hané Prostějov celou letošní sezónou prošel ve výborné kondici. Nad očekávání se vydařila i třetí soutěž, kterou Hanáci letos pořádali.
Prostějovští  našli výbornou lokalitu a uspořádali soutěž, při jejímž hodnocení není nutné šetřit superlativy. Oproti Čehovicím na první pohled zaujalo hned několik hledisek. Všechny účastníky potěšila zejména výborná kvalita vody. Od prezentace na start to pak bylo ve velmi příjemné vzdálenosti.  Na břehu rybníka byl pro účastníky připravený stan, ve kterém našel útočiště i mistr zvuku. Předvelikonoční atmosféru dokreslovaly kraslice zavěšené na stromech. I když kdoví, třeba je tam místní mají nainstalované celoročně.

Více...

Po zkušenostech s plaváním v Tyumenu v prosinci 2014 jsme si vybrali z několika možných závodů v Číně, USA, JAR, Estonsku, Finsku atd., kam jsme mohli jet, právě Murmansk open. Zároveň s Desátým Open mistrovstvím Ruska v zimním plavání se zde pořádá mistrovství světa na 1000m plavání v ledové vodě pod záštitou IISA - International Ice Swimming Association, zastoupenou jejím presidentem Ramem  Barkaiem. Je to ten stejný Ram Barkai, se kterým jsme plavali na silvestra v Praze ledovou míli.

Více...

V sobotu 14. března se již počtvrté soutěžilo v zimním plavání na jezeru v Senci.  Opět bylo připraveno ovoce, štrúdl, fondue, chleba se sádlem, poháry, medaile, hodnotné ceny a spousta dobré nálady, jak to Vladimír a jeho lidé umějí. Soutěž je to již tradičně velmi hezká, a nechápu pokles zájmu, zejména ze strany slovenských plavců. Před rokem jsem Senecké zimní plavání také na tomto místě chválil, a při více než 1000 shlédnutích loňského článku mi nikdo nevyčetl, že jsem snad nějaké nedostatky zamlčel. Zmínil jsem tehdy jen ne příliš povedený guláš, ale ten snad není důvodem nezájmu.

Více...

Od pátku 20.3.2015 do pondělka se v ruském Murmansku uskuteční historicky první mistrovství světa federace zimního plavání IISA. Ve středu ve večerních hodinách zamíří do Ruska šestice plavců, kteří jsou pravidelnými účastníky Českého poháru v zimní plavání. Po mezipřistání v Moskvě zamíří dalším letem až za polární kruh.

Více...

Při ledové míli je třeba uplavat ve vodě pod 5°C vzdálenost minimálně 1610 metrů. Plavec je vybaven klasickými plavkami, brýlemi, skřipcem na nos a „špunty“ do uší. A pouze jedinou plaveckou čepicí, přičemž neoprénová není povolena. Celosvětová aktivita Rama Barkaie z Jihoafrické republiky zahájila již v roce 2009. V prosinci roku 2013 míli úspěšně zdolal Jirka Kuřina. Stal se českým ambasadorem ledové míle a na počátku roku 2014 získal první následníky v Jirkovi Neumanovi a Zdeňkovi Tlamichovi. Ledovou míli v zahraničí odplavali také další účastníci českého poháru, Melissa O´Reilly (duben 2013, USA, I. PKO) a Josef Köberl (březen 2014, Rakousko, Fides).

Více...

Poslední únorový den se v Praze Podolí na venkovním neohřívaném bazénu konala jedna z nejvýznamnějších soutěží v zimním plavání – mistrovství republiky prsařským způsobem. Teplota vody byla těsně nad hranicí 8°C. Jednalo se o čtrnáctou prsařskou mistrovskou soutěž v celé historii českého zimního plavání; v Podolí se konala potřetí. Současně bylo možné i soutěžit v rámci Českého poháru  volným způsobem – prsařské výkony byly do tohoto hodnocení přepočteny koeficientem, který byl pro letošní soutěž stanoven na 0,8015. Výkony plavců, kteří byli diskvalifikováni pro nedodržení pravidel prsařského způsobu, se započítávaly do pohárového hodnocení bez přepočtu. Těchto případů bylo celkem 6. Prsařskou soutěž plavalo 66 otužilců, celkem soutěžilo 122 plavců.

Více...

Na čtvrtý ročník soutěže zimních plavců zvou pořadatelé ze Slovenska z klubu otužilců Senecké ľadové medvede. 14. března 2015 v Senci se uskuteční akce Pohár Slnečných jazier. Soutěž je zařazena do seriálu Českého poháru v zimním plavání. Pro plavce jsou i letos vypsány všechny obvyklé tratě od 100 do 1000 metrů. Po předchozích ročnících se dá předpokládat teplota vody kolem 8°C. Pořadatelé jako každý rok nachystali video pozvánku.

Více...
Silesia Winter Swim 2015

V neděli 22.února jsme se zúčastnili historicky prvního oficiálního Mistrovství Polska v zimním plavání v Katovicích, v městě na jihu Polska spojeného s Ostravou bezplatnou dálnicí. Vypsány byly tratě 100, 250 a 750 metrů. Účast závodníků byla překvapivě malá, prezentovalo se jen okolo 40 plavců. Poláci prý mají národní svazové vedení Polských mrožů a to vydalo doporučení nezávodit, nejspíš proto byla právě domácí účast tak slabá. Na mistrovskou 750 si trouflo jen 13 plavců, z toho 2 ženy. Naše česká sedmičlenná výprava plavala jen nejdelší mistrovskou trať. Na ní jsme znali osobně skoro všechny soupeře, protože jak někteří Poláci, tak i Slováci plavou náš Český pohár v zimním plavání (ČP).