Tato stránka je určena pro vzkazy týkající se zimního plavání a případně slušnou a konstruktivní výměnu názorů na toto téma. Vzkazy mimo téma, obtěžující a nepřínosné mohou být (a budou) mazány. Doporučujeme, aby se přispěvatelé registrovali. Registrovaní uživatelé se před napsáním vzkazu musí přihlásit (Login). Budou tak v diskuzi jednoznačně identifikovatelní, nejen jménem, ale také svým profilovám obrázkem (ikonkou, avatarem). Seznamte se s pravidly vzkazovníku před registrací, popř. přihlášením.


Pro napsání úplně nového vzkazu klikni zde…  nebo kdekoliv ve vzkazech na Odpovědět, pokud chceš reagovat na dříve napsaný vzkaz.

1 thoughts on “Vzkazovník”

  1. K čipom súhlas s Bertíkom, osobne som to chcel tak riešiť už minulý rok na ČP v Bratislave na našom preteku, ale profi firma ktorá robí tieto merania mi dala cenu 500 euro a ešte cieľovú bránu som si mal sám zohnať tak sme od riešenia s čipmi upustili a spolahli sa tradične na overených rozhodcov a IT obsluhu. Ale je to krok vpred a som za ak máte možnosť a podmienky nato.

    1. za mě také souhlas, v Ml. Boleslavi budou určitě čipy, už je mám zamluveny, vše se urychlí, nebude potřeba tolik rozplaveb a čekání na nich.
      Podle mě není potřeba se nutně dotýkat desky pokud někdo zapomene, mají velkou citlivost, většina plavců to nedělala a byli přesto změřeni. Ano rozdávání čipů bude třeba vyladit, napoprvé se to podle mě povedlo, nikdo žádný neutopil.

  2. Ahoj všem. Jen krátký názor k měření času pomocí čipů.
    Metujští tygři pořádáme celkem dost závodů, máme v tom myslím
    bohaté zkušenosti a jsem přesvědčen, že je to nejlepší řešení při stále stoupajícímu počtu plavců. Největší práce je právě se zpracováním výsledků. A předávání čipů lze zorganizovat i rychleji.

    1. Ať si způsob časomíry a zpracování výsledků rozhodne pořadatel, důležitý je správný výstup, záleží na ochotě a možnostech pořadatele, jinak jsem rád, že soutěživost a s tím i kvalita poháru narůstá, jen by určitě neměla ohrozit přátelské vztahy, v podstatě zase nejde o nic existenčně zásadního, jestli mám více nebo méně bodů. Milan Čečil

  3. V Blansku na Palavě dnes teplota 11°C. S ohledem na předpověď počasí a mělkou vodu to vidím v den závodu pod 8°C… Ve čtvrtek večer upřesním další měření. Z Blanska zdraví PMik, FIBr.

  4. Ahojte, Cerekev byla historicky prvním závodem, kde byla použita čipová časomíra a tak je asi vhodná příležitost k diskusi nad použitím této technologie. Kdo mě zná, tak ví, že jsem technologický nadšenec a fanda všeho nového. Z tohoto důvodu také třeba nesouhlasím se zákazem použití hodinek. Nejde o to, že by mi rozhodčí nedovedli správně změřit čas, jak tady oponoval přispívatel pár týdnů zpátky, ale o to, že dnešní technologie mohou dát plavci další docela zajímavé údaje a metriky, aby se mohl posouvat dále (tepovou frekvenci (ano, vím, jak je měření pod vodou obtížné), efektivitu záběru apod.). Vnímám samozřejmě důvody, které k tomu vedou – možnost zranění apod., ačkoli třeba při triatlonu toto nikoho netrápí a neslyšel jsem o případu, kdy by to někomu ublížilo. Ale to je věc jiná, zpět k vlastní čipové technologii.

    Z pohledu plavce je přínos v podstatě nulový a spíše převládají negativa – čekání ve frontě na čip, který mám na rukou a je kupodivu větší než výše zmíněné hodinky, mám obavu, abych je při závodu neztratil a přibyla podle mě zbytečná podmínka na dotek rukou na desku… V okamžiku, kdy je na distanci pouze jedna rozplavba, tak je mi upřímně naprosto jedno, jestli jsem doplaval o pět vteřin dříve nebo později. Čili přesnost čipového měření je nevyužitá, maximálně, kdyby byl cílový souboj až do konce. Pak by ale záleželo spíše na šikovnosti toho či onoho plavce, aby dříve dohmátl na desku. Nejsme ale u bazénového plavání.

    Nechci hodnotit přínos z pohledu organizátora, protože jsem organizátorem nebyl. Dokážu si představit zjednodušení z pohledu zpracování výsledků, minimalizaci chyby v časech, ale o to větší zátěž na správnost přiřazení čipů, jejich vybírání a následnou manipulací s nimi. A už vůbec si netroufám hodnotit ekonomickou stránku věci.

    Mám ale pocit, že čipy přispívají k trendu, který je v posledních letech u ZP znát – čím dál, tím více se závodí. Já upřímně nevím, jestli je to dobře či špatně. Cítím však, že se pomalu vytrácí starý dobrý duch přátelského a osobního setkání s podobně smýšlejícími šílenci (kolegové nezlobte se, ale jinak nás prostě nazvat nemohu).

    Za mě tedy čipy zatím v ZP ne. Co si myslíte ostatní?

    Radek Kurečka (Fides Brno), příspěvek vyjadřuje osobní názor autora, není oficiálním stanoviskem klubu FIDES 🙂

    1. Až tě vezmu po zmrzlé kůži svým garminem, změníš názor na hodinky ve vodě 😉 . Čipy jsou bez hran, tlačítek, kovových prvků. A čip je tisícovka, uff. Ale některé hodinky, zejména ty co umí víc věcí, jsou za hodně tisícovek – když ti je někdo ve skrumáži sundá, budeš nadávat jemu nebo sobě? Tepovku ti to stejně správně nezměří a záběry na volné vodě moc nevypoví.
      A z pohledu pravidel – tohle je prostě nastavení plavání, kdy pravidla jasně určují co mít MŮŽEŠ. Co není pravidly povoleno, to mít NESMÍŠ. Zkus vlézt s hodinkami na bazénové závody a uvidíš – i přesto, že tam zranění soupeře nehrozí a naměřené hodnoty by měly smysl. Na závody prostě hodinky nepatří.
      Výhoda čipů je nesporná pro správné výsledky – odpadá luštění čísel, stíhání všech časů při více rozplavbách, veškeré dohadování “já jsem byl určitě před ním”. Rozdávání čipů jde udělat podstatně efektivněji (stejně jako popisy někde odsýpají a jinde se vlečou), holt i pořadatelé se učí.

    2. Už několik desítek let se v zimním plavání závodí. Párkrát to bylo i bez měření času, jen se stanovením pořadí. Bývávalo to i bez počítačů. To už si dnes skoro nedokážeme představit. Díky chipům mohou být výsledky k dispozici hned po doplavání, bez chyb a časové prodlevy při jejich zápisu. Samozřejmě pokud soutěží pár desítek plavců, nejsou nutné. Pokud časy z poznámek rozhodčích do počítače přepíše pár dobrovolníků za úsměv a poděkování, vyjde to určitě levněji. Jsem ale přesvědčen, že od určité úrovně soutěže a počtu plavců není žádoucí, aby se po doplavání tiskly výsledky a opravovaly se podle toho, jak se plavci ozvou a upozorní na případné chyby. Tím spíše, že v dnešní době si účastníci tyto mezivýsledky vyfotí a sdílí na sociálních sítích, a chyby tak žijí svým životem podstatně déle, než bychom chtěli. V Polsku, Německu a Rakousku se k elektronické časomíře pořadatelé opakovaně vracejí… asi proto, že to funguje. Odmítavý postoj nechápu a nesdílím.

    3. Ač většinou nikam nepíši, nedá mně to se nevyjádřit – k čipům i k hodinkám. Začnu tím kratším – hodinky. Dle mého názoru je naprosto v pořádku, že se nesmí používat – mohou zranit. Pokud plavec chce znát svoji tepovou frekvenci, pak si může s těmi hodinkami jít zaběhat nebo zaplavat do bazénu či ven mimo závod.
      Co se týče čipů mám tento názor. Zimní plavání jsem začal v sezóně 2016/2017. Není to nijak dávno, jsem stále nováček. V době, co jsem zimní plavání začal, jsem poznal něco, co do té doby ne – přátelskou a pohodovou atmosféru. Dvanáct let jsem dělal judo – něco o atmosféře vím. Těšil jsem se na každý závod, na lidi, co tam potkám.Líbilo se mi, že ZP je něco jiného než DP, že je daleko “přátelštější” atmosféra, mohu-li to tak říci. Nerad bych, aby se ze zimního plavání stalo svým přístupem plavání dálkové (ne vzdáleností, ale přístupem organizátorů atd.). Souhlasím, že čekání tři hodiny na vyhlášení v Bratislavě, kde se řešilo, zda plavec XY byl 30. nebo 32. rozhodně na spokojenosti nepřidalo – to ku prospěchu čipů. V Cerekvi, pokud vím, vznikla časová prodleva a to právě kvůli předávání čipů – organizátoři několikrát mikrofonem hnali plavce, ať rychle berou čipy, že to trvá déle, než počítali… Dobře, to je nezkušeností s novým systémem. Po doplavání, v momentě, kdy jsem si chtěl podat ruku s plavci přede mnou, případně počkat na další plavce (tako jako všechny sezóny před tím), jsem slyšel volání jedné paní: “Okamžitě rychle odevzdejte čipy”. Ano, nejsem blbý a čip Vám neukradnu. Přebral jsem si to a výsledek je, že hned po doplavání budu odevzdávat čip. Proto až bude voda mít 1 °C, prosím organizátory, aby za mnou přišli a čip mi sejmuli, protože já sám toho nebudu schopen a lidé, kteří mi pomohou nandat oblečení, tím nechci zatěžovat – děkuji. Další věc je Omega časomíra – je to krásné zejména pro dálkové plavce. Dotyk na desku je fajn, ale když si vezmu předloňský finiš mě, Renaty a Magdy v Hradci, zajímalo by mě, jaký by to mělo výsledek, když bychom měli naráz bouchnout do desky zmrzlýma rukama, až bychom k ní připlavali – pokud podle hmotnosti, pak chudáci holky.
      Možná by nebylo od věci naopak čipy zkusit na závodech, kde je plavců několik desítek, než tam, kde přijede plavců několik stovek. Otázkou je vlastně, proč v Cerekvi startovali na 1000 m všichni muži v jedné rozplavbě místo dvou, co bylo psáno v rozpise…. Nebylo to kvůli zdržení, co se rozdávaly čipy?
      Uznávám, že čipy mají výhodu v tom, že výsledky jsou ihned k dispozici. Ovšem na závodech v Cerekvi jsem se výsledky dozvěděl opět až doma na internetu. Nikde nebyly vyvěšeny. Nicméně to mně a myslím, že mnoha dalším lidem vůbec nevadí, pokud prodleva nebude dána tím, že se bude čekat na rozhodnutí, zda závodník XY doplaval 30. nebo 32. místě.
      Poslední věc, co bych rád, aby se v zimním plavání neopakovala, je situace, kdy rozhodčí před startem 250 m dosti nevybíravě řve na cca o 30 let starší plavkyni, než je on sám, aby se pustila Omegy… Nic to nerozhodlo, paní si tím rozhodně nezískala světový rekord. Dle mého názoru toto do zimního plavání nepatří. Pamětník sice nejsem, ale minimálně to srovnávám s dobou z před 3 let.
      V každém případě doufám, že tato situace neznehodnotí, nerozhádá a neznechutí vytrvalé zimní plavce. Stále zůstává základ se tímto sportem bavit, protože když nejde o život, nejde o nic 🙂

      1. Ahoj Michal, iba Ťa opravím 3 hodiny sa čakalo na vyhlásenie v Senci kde sa vadili o 32.miesto a študovali videozáznamy u nás to ide ako tak rýchlejšie aspoň sa snažíme. Ahoj. Marek

      2. Po pročtení komentářů to tentokrát nedá mě, abych se vyjádřil k situaci, pár věcí osvětlil, pár polopravd opravil a proti pár zbytečným útokům se ohradil.

        1) hodinky – bylo řečeno mnohé, hodinky, obzvláště ty s mnoha sportovními funkcemi, jsou při plavání nebezpečné pro soupeře, kůže je vláčná a pro nepříjemnou tržnou ránu se nechodí daleko. Že někdo neslyšel, že by hodinky někomu ublížily, neznamená, že se to nestalo. Věřte, že stalo.

        2) chipy vs hodinky – chipy procházejí dlouhodobým vývojem, neříkám, že dříve nebyly stejně nebezpečné jako hodinky, ale ty, které má v současnosti k dispozici ČSPS, jsou hladké, bez ostrých výstupků a mnohonásobně odzkoušené i v největších plaveckých závodech světa se stovkami účastníků a na rozdíl od hodinek bez větších problémů.

        3) zdržení s výdejem chipů – předně náleží jihlavákům poděkování, že jako první (pominu li závody v Polsku) šli do použití časomíry a dobrovolně se postavili do role pokusných králíků. Výdej chipů se dá urychlit, vše je o zkušenostech, které v zimním plavání přijdou právě díky takovýmto pořadatelům. Bohužel, účastníci závodů to pořadatelům moc neusnadňují, dávno po skončení prezence přicházejí jednotlivci s mnohdy absurdními dotazy a požadavky a začátek číslování (+výdej chipů) se odsouvá.

        4) odebírání chipů po doplavání – nikdo netvrdí, že je někdo snad blbý a nezvládl by odevzdat chip, pokud ale někdo má funkci, že má plavcům chipy odebírat, je vhodné na sebe upozornit. I přes veškerou snahu pořadatelů v cíli se i tak několik chipů dohledávalo mezi plavci daleko od vody. Chipy nejsou nejlevnější a rádi bychom, aby pár let vydrželi bez ztrát. A ano v případě chladné vody a nejenom ji samozřejmě pořadatelé plavci chip sundají sami, ostatně to se děje například i v dálkovém plavání, vše je o dohodě. A rozhodně je čas na podávání rukou, organizátoři jistě tři vteřiny počkají. Trochu mě v souvislosti s touto “stížností” napadá rčení o bití psa a hledání hole. Z mého pohledu je toto celé snaha o vytváření dramatu v místě, kde není.

        5) doteková deska / dohmat v cíli – předně, nejedná se o žádnou Omegu, jestli tedy dobře chápu, že zde je Omegou nepřesně označována deska spínaná dohmatem, samotný dohmat tedy nic nespíná, za deskou je umístěna anténa, která zaznamenává čas z chipu. Samotný dohmat není potřeba, anténa by zaznamenala i průplav (pokud by k němu nedošlo s chipem metr pod hladinou, časomíra zvládá mírně potopený chip), ale dohmat jako ukončení závodu je výrazně vhodnější pro cílové rozhodčí, protože je to pevný bod, kde závod končí. Vzhledem k tomu, že v zimním plavání se mnoho let již opravdu závodí, očekával bych zájem o přesné rozhodnutí. Alternativně se dá použít i cílová kamera a jako někdo, kdo několikrát rozhodoval o pořadí právě ze záznamu, můžu říct, že pevný bod a dohmat je značně žádoucí.

        6) rozplavby na 1000 m – rozplavba mužů byla jedna, protože tak pořadatel rozhodl, nemělo to žádnou souvislost s výdejem chipů. S největší pravděpodobností šlo o pokud postavit všechny plavce jedné kategorie proti sobě a nedělit je, což osobně nevidím jako problém, místa bylo relativně dost.

        7) přístup organizátorů ZP vs DP – zde se opravdu výrazně ohrazuji proti směru, kam tato poznámka míří. Přístup organizátorů závodů dálkového plavání je ve většině případů profesionální snaha o co nejlepší průběh závodů. Ano, nerozdávají účastníkům jídlo, což mnohým zimním plavcům schází (a mnozí by to naopak klidně zrušili), ale jejich cíl je dobře uspořádat závody. Každý pořadatel si zaslouží úctu, většina to dělá ve svém volném čase a mnohdy na tom nejenom že nemá žádný zisk, ale ještě tratí.

        8) Situace při startu 250 (a nejenom při něm) – předně, pro rozhodčí jsou všichni ve vodě závodníci na stejné úrovni, nerozhoduje jestli jde o desetiletého žáka nebo sedmdesátiletého veterána, opravdu kvalitní rozhodčí se od tohoto musí oprostit a ke všem přistupovat stejně. Cílová brána (žádná Omega) je postavena z lehkého materiálu, aby se dala rychle sestavit a dalo se s nim jednoduše manipulovat. Vydrží hodně, ale záměrem obsluhy časomíry je ochránit ji před zbytečnými vnějšími vlivy, které by ji mohly poškodit. Vůbec tedy nešlo o to, že by si měl ten či onen plavec držením se brány pomoct ve svém závodu (a většina lidí na břehu to pochopila), ale o ochranu technologie. Na upozornění (a upozorňovalo na to více rozhodčích a organizátorů, kterým byla situace jasná), aby se plavec pustil brány nevidím nic nevybíravého. Opět mi to připadá jako hon na čarodějnice.

        Závěrem – píše se rok 2019 a moderní technologie pronikají všude. Použití chipové časomíry v Horní Cerekvi znamenalo, že nikdo nemusel přepisovat časy víc než 200 plavců ručně a řadit je. Celá cílová procedura se smrskla na okamžik, kdy Michal Moravec přišel k obsluze časomíry, překontrolovalo se pořadí podle jeho záznamu cílového rozhodčího a bylo hotovo. V budoucnu, s více zkušenostmi pořadatelů, bude možné v tento okamžik dát výsledky do tisku, a budou k dispozici na místě, stejně jako tomu už je na závodech dálkového plavání.

        Přeji pořadatelům s moderním pohledem na věc (nejblíže bude časomíra pro závody na Brodském rybníku), aby použití chipů po zbytečně dramatických komentářích nelitovali.

        Jako supervisor elektronické časomíry ČSPS (ano časomíra opravdu patří svazu, nejedná se o pronájem, po mnoha letech snah se nám podařilo, v souvislosti s letním pořádáním ME juniorů v dálkovém plavání, zakoupit tuto možná nejlepší dostupnou technologii) jsem s dosavadním využitím v rámci závodů dálkového a nově i zimního plavání maximálně spokojen a to jak po technologické stránce tak po stránce obsluhy, kde kluci, co s časomírou jezdí, odvádějí excelentní práci v těžkých podmínkách.

        1. Naprosty souhlas. Plavani v Cerekvi bylo vice nez vydarene. Presne zmereny cas, dostatek mista pro startovni pole, zadne kolize pri obeplavani bojek, dostatek jidla, piti a fajn atmosfera. Po doplavani jsem se sel vyplavat, az pak jsem v klidu odevzdal cip. Kritika opravdu neni na miste.

          1. Petře Hubale, vážím si vaší práce, i tvé dlouhé odpovědi, těším se na vás s časomírou v Mladé Boleslavi, věřím, že to bude ke prospěchu všech

  5. Měl bych dotaz. V dalkovem plavani mohou plavci vyuzit vazelinu/tuk. Jak je to v zimnim plavani? V pravidlech jsem nenasel bod, ktery by to primo zakazoval. V diskusi s plavci mi nekteri rekli ze se mazou aby si stejne jako dalkovi plavci chranili kuzi. Budu rad kdyz zde zazni jasny nazor idealne s oporou v pravidlech.

    1. OWS 6.10 Plavci smějí používat vazelínu nebo jiné podobné látky, pokud nejsou podle názoru vrchního rozhodčího posouzeny jako nepřiměřené.
      ZP2.6. Soutěžící nesmí během soutěže použít nebo mít na sobě prostředek, který zvyšuje odolnost vůči chladu (neoprénový a jiný oděv, ponožky, rukavice, boty nad kotník apod.) s výjimkou plavecké čepice.
      Tedy namazání podpaží proti oděru je v pořádku (dodržujme ale zákaz na Rumchalpě!), obalení těla vazelínou v pořádku nebude. Cokoliv mezi tím posuzuje vrchní. Doporučuji použití zdravého rozumu – nejsme v moři a neplaveš tam hodiny, za tu půlhodinu ve sladké vodě toho opravdu moc nehrozí, takže to sami držme v míře velmi uměřené, tak aby nebylo co řešit.

    2. Strakonice dnes voda 5,5 na Volyňce, konečně začíná u nás pořádnej trénink. Zimní vodě zdar Fezko.

  6. Pokud si nekdo z Horni Cerekve privezl vetsi modre gumove boty tipu crocs, tak bych je s nim rad vymenil zpatky. (mam tu modre boty kenbo velikost 43) Dik.

    1. Jednoznačně!
      Nádherné místo, vynikající zázemí a hlavně špičkové zabezpečení závodu, kdy celá trať byla pokryta dobrými loděmi s kvalitní posádkou. Klobouk dolů.
      K zamyšlení – při porovnání časů plavců, kteří startovali na stejné vzdálenosti i před týdnem, vychází rozdíl v délce tratě minimálně 150m. Což je u 1000m závodu docela dost.

  7. Ahoj, hledám možnost dopravy z Cerekve směrem k Pardubicům. Stačí mi posunout se do Havlíčkova Brodu či ke Kolínu na vlak. Na benzín přispěju. Nemá někdo volné místo v autě? Závodím za SYPU. Jirka

    1. Ahoj, Bohouš z české otužilecké unie pojedu z Cerekve do Kolína jestli chceš tak tě vezmu,když tak zavolej tel.721143542.

  8. Díky za krásný závod na Rumchalpě – byla jsem tam poprvé a byla to nádhera, ke které značně přispělo i počasí.
    A připomínky:
    1) Pokud je limit 30 minut a po doplavání dělám ještě cca 5 minut prezenci + dle pravidel 3 minuty do startu, těžko dodržím rozpis se starty po 25 minutách.
    2) Zahlásit po prezenci minutu do startu je prostě špatně. Vím, že to řešil Tomáš a že se to v dalších rozplavbách změnilo, tak spíš jako připomínka pro další závody, že toto je fakt málo a proti pravidlům.
    3) Stovky už se tu řeší, tak jen jiný pohled – je to oficiálně vypsaná trať, rozdávají se body, tedy se k tomu musí rozhodčí a pořadatelé podle toho postavit. Ne „něco si někdy zaplavte“. Minimálně by měli rozhodčí vědět kdo jim do vody vlezl a zda všichni taky vylezli.
    4) Hodinky! (prstýnky, řetízky,…) Předpokládám, že všichni znají pravidla, takže odpověď „jé a to se nesmí?“ jsem doufám slyšela naposledy. Nedá se to zkontrolovat při prezenci, kdy jsme ještě oblečení, takže je potřeba aby plavec zapojil vlastní hlavu a vše, co do vody nepatří, včas odložil.

  9. Ahoj,
    odkaz na fotky z Rumchalpy: (webmaster dal do “Krátké zprávy”)

    Ještě bych se chtěl zeptat, byly diplomy? Při odjezdu jsme si na ně ani nevzpomněli.
    Díky
    Zbyněk

          1. Ještě poděkování Hradečákům. Půjčují nám už léta bójky. A nejen že půjčují, ještě je sami instalují na vodu a po závodě uklízejí – na Rumchalpě, na Bahňáku, i na Knížeti. Díky moc. Jsme dlužníci.
            Poděkování také Míšovi Moravcovi. Pomohl rozhodčím a ještě rozdával dobrou náladu na všechny strany. Díky.
            Vašek Pačesný

  10. Díky pořadatelům a účastníkům za moc fajn dnešní závody v úžasném lomu Rumchalpa, mám to zde moc rád. Mám jen jednu připomínku, z našeho klubu přijeli poprvé na závody s velkým respektem dva naši nový začátečníci moc se těšili, že si zaplavou poprvé v životě 100 m v týmu společně s ostatními, bohužel na naši otázku jak plavou a kdy stovkaři? bylo od pořadatelů odpovězeno, stovkaři?, to neřešíme, už někteří snad plavali, můžete si zaplavat kdykoliv, bez určení kde, byl cítit despekt. Bylo mi za ně smutno, nakonec jsme našli velkou empatii u Michala a hlavního startéra (měl na sobě troje stopky) moc mu děkuji, zařadil je mezi 250m, plavali menší trojúhelník, a udělal jim fajn přivítání mezi otužilce a něco i vtipného pověděl. Nakonec si to moc užili, a těší se na další závody, i tu 250m by dali v pohodě ! díky nim, jsem si vzpomněl jak jsem začínal i já, zapomínáme na to. Ještě jednou díky!

    1. Jirko moc pěkně si to napsal, mnozí plavci zapomněli, že také začínali postupně. Měli bychom, my ostatní, dát pořadatelům z Jičína najevo, ať nad začátečníky neohrnujou nos. Plavu od roku 1972 a nad nikoho se nepovyšuji. Každej, kdo vydrží u tohohle sportu ať plave 100 nebo 1000 má moje uznání. Pro nováčky mám jen jedno, vydržte a na ty povýšence zapomeňte. Pepík Fezko Strakonice, zimní vodě zdar.

    2. Ahoj.
      Díky za zpětnou vazbu, i když to není pochvala. Pokud naše (hlavně teda moje) komunikace působila blbě, tak se omlouvám. Nešlo o despekt. My naopak máme velký respekt ke každému, kdo si chce zkusit zaplavat třeba i krátkou trať. Rádi pouštíme nové i neregistrované plavce na stovku i na delší tratě. V týdnu před závody mi psal neznámý neregistrovaný plavec, že chce plavat 1000 metrů, nasal jsem mu, že ho nikdo z nás nezná a v lomu je kilometr moc, že ho pustím na 500 metrů, naštval se a nepřijel. 10-ti letou holčičku jsem na Rumchalpě nechal plavat 250 metrů, měla radost a plavala hezky. Jeden nováček měl naopak na 250 metrů trochu problémy a musela mu pomoci loďka a následně se o něho postaral Jirka Fink a s cestou domů pomohli Plzeňáci. Klukům z Plzně, moc děkujeme. Je to samozřejmě vždy trochu risk, aby se něco nestalo, ale snažíme se, aby si u nás kdokoliv mohl zaplavat, i začínající neznámý plavec, nebo děti. Máme letitou zkušenost, že stovkaři nechtějí čekat až nakonec, kdy doplavou všechny měřené tratě, tak jsme jim už před léty začali říkat, ať si stovku zaplavou kdykoliv v průběhu ostatních závodů, jen jsme je vždy prosili, aby se nemotali do startů a finišů jiných tratí. Měli jsme od nich vždy jen pozitivní ohlas. Stejně tak délka tratě, nechávali jsme to na stovkařích, ať si sami předem určí trať, naměřené to nemáme, nicméně rozhodčí vždy poradí, kam zhruba plavat, pokud se někdo z nich zeptal. Tvoje reakce je ale pro mě k zamyšlení. Možná pro příště dáme v časovém pořadu trať 100 metrů hned po startu tratě 750 metrů, aby si stovkaři mohli zaplavat společně, i když se navzájem nebudou znát.
      Vašek Pačesný

      1. Vašku díky za reakci, oni jsou stovkaři a stovkaři, jedni co plavou takto léta (o nich píšeš), stačí jim zaplavat si jen stovku a přijít mezi nás, nasát atmosféru, pak je druhá parta stovkařů to jsou začátečníci, o těch jsme výše psal.
        U nás Mladé Boleslavi stovkaře pouštím ihned na začátku, píšeme jim i čísla, oni se pak s nimi fotí a připadají si více v partě, druhé závody už dávají 250m, 500m a jsou v tom už s námi 🙂
        Jo zapomněl jsme u vás modrou bundu, věřím, že ji v Horní Cerekevi najdu 🙂

        1. Ahoj.
          Věci, co se našly na Rumchalpě mají Hradečáci, předpokládám, že předají na dalších závodech. Paka nejede, jsme lenoši. Kdyby neklaplo, tak se prosím ozvi.
          Vašek

  11. Prosím Brňáky, kdo by byl ochotný mi vyzvednout balíček v Brně a přivést v sobotu do Paky. Naše divadlo bude neskonale vděčné. Bylo by to ve večerních hodinách. Adresu bych napsala do zprávy na tel.či messenger. Omlouvam se, ze to není úplně k plavání. A díky Běta

  12. Ahoj. Závody v sobotu 19. 10. 2019 se přesouvají z centra Jičína na Rumchalpu (lom u hlavní silnice mezi Jičínem a Novou Pakou, odbočka doprava před vesnicí Kumburský Újezd. V Jičíně na rybníku je zkažená voda. Já bych do toho asi vlezl, ale i takoví otrlí jedinci jako je Olda Ducháček a Jirka Fink byli pro zrušení plavání v Jičíně, tak jsme se domluvili pro přesun na Rumchalpu, kde je voda čistá a průzračná (podle potápěčů je ve vodě viditelnost 10 metrů).
    Vašek Pačesný

    1. Ahoj. Ještě doplňuji, že při závodech na Rumchalpě platí absolutní zákaz mazání (jakéhokoliv). Prosím respektujte tento požadavek potápěčů, kteří nám umožnili uspořádat závody v jinak veřejnosti nepřístupném areálu lomu Rumchalpa. Čistá a průzračná voda je pro ně nesmírně důležitá a věnují tomu nemalé úsilí a prostředky (například letos v létě nakoupili a aplikovali do vody bakterie za cca 80 tis. Kč).

  13. Nemohu se dostat na kontakty oddílů. Jak je hledat poraďte,za radu předem děkuji nejsem moc kamarád s počítačem.

    1. Skoro úplně dole (vpravo, pod Rubrikami, nad Děkujeme za podporu) do políčka pod nadpisem Vyhledávání můžeš zadat kontakty oddílů a Enter; najde se Ti příslušná stránka… Druhý způsob: Menu Kontakty můžeš na telefonu rozbalit tlačítkem +, a objeví se Ti podmenu Oddíly a kluby.

  14. Jsem rád, že na rukavice bylo reagováno, a jsem rád, že jsem přispěl fotkou. O hodinkách, atd. je to snad také všem jasné.

  15. Ahoj,
    přidávám odkaz na pár fotek z Punkvy. Je tam teda víc krápníků a krajiny, než plavců… viz Krátké zprávy

    1. Milý Zbyňku, koukám na ty krásné fotky s údivem a s otevřenou pusou. Takového něco se nevidí ani na mnohých fotografických výstavách. Máš můj hluboký obdiv a zírám. Dnes kvalitní digitály umí hodně, ale to zdaleka není všechno. Velmi oceňuji tvůj um zpracování fotosoftwarem, Nejvíce ze všeho však tvůj cit pro kompozici a zachycení atmosféry. Opravdu čumím a moc děkuji za zveřejnění. Rád si s tebou popovídám osobně.

      1. Ahoj Michale, a díky. Jsem rád, že se fotky líbí. Ještě jsem upravil na galerii nastavení tak, aby šly fotky nebo album stáhnout. Na osobní setkání se budu těšit.

        1. Ahoj Zbyňku, mně se ty fotky taky moc líbí, jen jsem nevěděla, jak to napsat a Michal mě předběhl. 🙂

  16. Vzkaz všem zimním plavcům na soutěžích ČPZP. Reaguji jménem rozhodčích na jednu fotografii z uveřejněného alba “Foto Dali”. Je na něm jedna plavkyně a jeden plavec s neoprenovými rukavicemi, které nejsou pravidly českého zimního plavání povoleny a jsou důvodem k diskvalifikaci stejně jako v plaveckých sportech nepovolené tejpy. Protože jsem si na startu tohoto prohřešku nevšiml, upozorňuji na to touto cestou i další pořadatele. Současně se obracím na vedoucí oddílů a klubů, aby o dodržování pravidel a soutěžního řádu své členy poučili a jejich dodržování vyžadovali. Za opakované nedodržení nemusí být trestán diskvalifikací jen plavec, ale může být finančně postihnutý také klub.
    A na závěr jako správné brněnské otužilec: “Takový vomočprsty nesnesu ani na trenálu pod brněnským Pryglem” 🙂

    1. Michale, dle pravidel není možné plavat ani s hodinkami, bylo by vhodné i toto dodržovat a vyžadovat, nikoliv aby naopak plavci po upozornění říkali “ale Moravec nám to povolil”.
      Pro plavce – ty hodinky vám sice nepomohou, ale můžete s nimi někoho nechtěně zranit. Na většině soutěží máte čas změřený oficiálně, jinde můžete požádat svého doprovodníka. Tak to prosím zkuste dodržovat a ne se před každým startem s rozhodčími hádat.
      Do vody nepatří ani řetízky, náramky, jiné než plavecké čepice,…

    1. Hodně lidem se plavání v Punkvě líbí nejvíc poprvé. Velká část plavců je také unešena, když je to spojeno s procházkou jeskyněmi přes dno Macochy. Tys měla oboje najednou 🙂

  17. Vítejte na novém webu. Připomínky na moji osobu, vážnější asi raději mailem na webmaster@zimniplavani.info nebo přes menu /Kontaky /webmaster – to vyjde nastejno. Stránky by měly být zejména na mobilních telefonech a tabletech hezčí a přívětivější, podstatné jsou i technické změny na straně správce. Jirka Kuřina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *